Chybí zákon o sociálním bydlení, upozorňují odborníci kvůli Přednádraží

Dramatický příběh z ostravské ulice Přednádraží má další zápletku. Stavební úřad dnes vyzval majitele domů, ze kterých se už několik dnů odmítají vystěhovat nájemníci, aby doložil údajně chybějící dokumentaci k těmto budovám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páska před sklepními okny

Páska před sklepními okny | Foto: Andrea Brtníková

Dlouhodobě v nich nefunguje kanalizace a právě kvůli špatnému stavu je mají lidé, a to na základě úředního nařízení, opustit. Město jim nabízí místo v ubytovnách, což ovšem někteří odmítají a k aktuální situaci se vyjádřilo i

„Každá společnost má mít penalizovaný zákon o sociálním bydlení. A ten nemáme, byť už je to už šest roků ve vládním prohlášení jako úkol,“ zalitoval předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Absenci právní úpravy sociálního bydlení kritizovali předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba a Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování

„Není vazba na pravidla pro pomoc lidem, na definici toho, kdo je dočasně sociálně potřebný a toho, kdo potřebuje pomoc stále.“

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování poznamenal, že i přes absenci této legislativy, má stát nástroje na to, aby lidem v této situaci pomohl. „Předpokládá to i značnou odpovědnost na straně obce.“

„V situaci Přednádraží to vypadá, jakoby plnou odpovědnost nesl majitel bytů, ale ono to není úplně pravda. Našli bychom chyby na straně stavebního odboru a také samotné městské části a magistrátu.“

„Kdyby bylo zákonem stanoveno, kde je role státu, kraje, obce – zkrátka jak je veřejný sektor odpovědný, tak se nemůže nikdo vymlouvat. Zatímco tady je to na obci, zda volí politiku sociálně únosnou, nebo naopak ne, zda se o občany stará, nebo ne,“ zdůraznil Taraba.

„Stavět legislativu a práva povinnosti na nepřímých nástrojích, považuji za přinejmenším problematické,“ doplnil.

Martin Šimáček připomněl, že ministerstvo práce nyní zpracovává tzv. institut bytové nouze. „Ten by poprvé v podstatě za 10 let měl definovat skupinu obyvatel, která by měla mít k dispozici nějaký typ sociálního bydlení. Takže top považuji za určitý pokrok oproti minulým vládám.“

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme