Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

17. listopad 1989 je dnem, který změnil historii

Sedmnáctý listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy. O padesát let později si studenti toto výročí připomněli na Albertově, odkud zamířili na protestní pochod do centra Prahy. Nevědomky zahájili proces sametové revoluce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník k 17. listopadu 1989

Pomník k 17. listopadu 1989 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Rémi Diligent

Na Národní třídě proti nim brutálně zakročila policie. Vlna nevole, která se proti zásahu zvedla, vyvolala studentskou stávku, k níž se připojili herci a později i široká veřejnost. Totalitní komunistický režim se v tu chvíli začal hroutit.

Lidé začali proti režimu protestovat na Václavském náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí 17.11..mp3

"Právě před malou chvílí začala další velká manifestace. Václavské náměstí je naprosto zaplněno. Manifestace začala písní Marty Kubišové Modlitba pro Martu a poté se Václav Havel ujal slova," informoval z Prahy ve vysílání Svobodné Evropy Jaroslav Pecháček.

Václav Havel v projevu vyzdvihl účast studentů, herců a vůbec mladých lidí, kteří protesty proti komunistickému režimu začali.

Hned 19. listopadu vzniklo politické hnutí Občanské fórum, do jehož čela se Havel postavil. Budoucí prezident republiky byl ústřední postavou sametové revoluce.

Demonstrace se rozšířily po celé republice a vyvrcholily generální stávkou. Situace se komunistické straně a vládě vymkla z rukou.

KSČ nedokázala zareagovat

"Strana se pokoušela najít nějakou strategii, kterou by mohla na situaci reagovat. Výměnou nepopulárního Jakeše za možná neokoukaného Urbánka a doufali, že tak jako mnohokrát v minulosti se tento trik povede. Bylo jasné, že jde o systémové změny. Snaha nějakým způsobem se zapojit do toho nově vznikajícího politického systému se nepovedla," říká historik Oldřich Tůma, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak vypadaly Rozhlasové noviny dne 17. 11. 1989

Po složitých jednáních se na začátku prosince vytvořila nová vláda vedená Mariánem Čalfou. Poprvé od komunistického převratu v únoru 1948 v ní měli většinu nekomunisté. Prezident Gustáv Husák odstoupil a kandidátem na prezidentský úřad se stal Václav Havel.

"Běží o cosi víc. Aby cesta, kterou ke své lepší budoucnosti půjdeme, vedla k lepší budoucnosti celé Evropy a celého světa. Aby naše země přestala být všem pro smích, ale stala se zemí, k níž budou ostatní vzhlížet se zájmem a respektem," řekl Václav Havel v televizním projevu v polovině prosince.

ČTĚTE TAKÉ: Podle historiků chybí i po 22 letech od revoluce seriózní syntéza období normalizace

Prezidentem byl Václav Havel zvolen 29. prosince 1989. Tím skončily studentské stávky a začala další kapitola přerodu Československa v demokratický stát.

Jaroslav Skalický, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme