Podařilo se zastavit úbytek zdravotních sester, řekl Vojtěch. Letos si průměrně vydělají o 4 tisíce víc

Průměrný měsíční výdělek lékaře v akutní lůžkové péči podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pravděpodobně letos dosáhne 88 312 korun, sestry 47 498 korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým zdravotníků během operace

Odbory kritizují významný rozdíl mezi výdělkem lékařů a sester ve státních nemocnicích, které se musí řídit platovými tabulkami, a smluvními mzdami v nemocnicích měst, krajů nebo soukromých (ilustrační foto) | Foto: Sasin Tipchai | Zdroj: Pixabay

Rozdíl mezi platem sester ve státních nemocnicích a mzdou u jiných zřizovatelů bude až 7000 korun. Data o odměnách zdravotníků v nemocnicích v pátek zveřejnil ÚZIS. Vyplývá z nich také, že se zastavil úbytek zdravotních sester v nemocnicích.

„Podařilo se nám zastavit dosavadní kontinuální úbytek všeobecných sester a porodních asistentek v nemocnicích. Počet lékařů stabilně roste. Současné řady lékařů navíc za pár let doplní také absolventi ročníků lékařských fakult, jejichž kapacitu jsme navýšili o 15 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Rok 2019 byl podle ÚZIS prvním rokem od roku 2012, kdy se zvýšil počet úvazků sester v akutní lůžkové péči. Nyní je jich více než 48 tisíc, pořád ale zhruba o 1900 méně než v roce 2010. Čtyři roky po sobě rostou i kapacity v dlouhodobé a následné péči. Asi o dvě procenta přibylo i lékařů.

Rozdíl státních a soukromých nemocnic

Průměrná mzda v ČR byla v roce 2019 podle dat Českého statistického úřadu 34 125 korun. Sestry v lůžkové péči pobíraly průměrně 43 865 korun, tedy její 1,29násobek. Plat lékaře byl loni v průměru 82 333 korun, tedy zhruba 2,4krát vyšší.

Koronavirus se na výši platů zatím nepromítl. Průměrná mzda meziročně vzrostla o pět procent

Číst článek

Odbory kritizují významný rozdíl mezi výdělkem lékařů a sester ve státních nemocnicích, které se musí řídit platovými tabulkami, a smluvními mzdami v nemocnicích měst, krajů nebo soukromých. Požadují, aby byly pro zdravotníky platové tabulky jednotné. U zdravotních sester letos bude rozdíl dosahovat až 7000 korun měsíčně. Například u lékařů ale loni mzdy rostly rychleji než platy.

ÚZIS upozorňuje také na velký podíl přesčasové práce zdravotníků. Základní tarif u lékařů v akutní péči tvoří 49 procent platu a 58 procent mzdy. U zdravotních sester jde o 56 procent platu a 66 procent mzdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme