Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nemoc je v Česku od 6. května. Do karantény musí 26 lidí

Pacient přijatý v pátek do Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je stabilizovaný. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga a Rwandy. Hygienici nařídili karanténu 26 lidem, kteří byli s mužem v kontaktu. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha. V sobotu to řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Praha (Aktualizováno: 13:21 17. 5. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

grgzwluw4aam0v5_250517-093333_jkd.jpg

Amerického pacienta převezli v pátek z Tábora na Bulovku | Zdroj: HZS Jihočeského kraje

Hygienická služba podle Fošuma vytrasovala 26 lidí, na které by se nákaza mohla přenést, byli mezi nimi třeba zdravotníci, kteří pracovali s krví pacienta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s primářkou Hanou Roháčovou

„Máme vyloučenou malárii,“ řekl Fošum k výsledkům dosavadních testů. Některá média spekulovala o nákaze ebolou nebo horečkou marburg, podle mluvčí nemocnice Bulovka Evy Stolejda Libigerové jsou to ale spekulace a jasněji bude, až budou výsledky testů z berlínského Institutu Roberta Kocha.

„(Pacient) byl přijat s horečnatým stavem, nicméně nemá příznaky krvácení ani do kůže ani do sliznic, takže hlavní příznaky chybí. Vzhledem k tomu, že se pohyboval v oblasti, která je epidemiologicky závažná, tak se udělala tahle opatření,“ popsala Radiožurnálu primářka Hana Roháčová.

Americký pacient má příznaky eboly, převezli ho z Tábora na Bulovku. Oddělení musí dezinfikovat hasiči

Číst článek

„Pacient je umístěný v bioboxu, který je určen pro pacienty s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu. Chodí k němu zdravotníci, kteří jsou oblečeni ve speciálních oblacích, které neumožňují jakoukoliv kontaminaci. Dle mých informací je pacient cizí národnosti, konkrétně Američan,“ sdělila pro Radiožurnál.

Biobox má jako hermeticky uzavřený prostor vlastní vzduchotechniku a zařízení na sterilizaci odpadních vod. Zdravotníci do něj vstupují v ochranném obleku a při odchodu se dezinfikují v dekontaminační komoře.

„Riziko se omezuje pouze na tu jednu osobu, která pobývala v zahraničí, nikoliv pro obyvatele Tábora nebo pro jakékoliv jiné obyvatele České republiky,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.

Postup s karanténním opatřením, které hygienici nařídili, bude podle Fošuma záviset na typu nemoci, který určí testy. Buď by pak lidé z karantény přešli do izolace, nebo by bylo karanténní opatření zrušeno, řekl.

Do nemocnice v Táboře přišel muž sám. Dlouho pobýval v Africe, popisuje Fošum z ministerstva

Číst článek

Tak by se postupovalo třeba v případě, že by se ukázala nákaza žlutou zimnicí, kterou přenášejí komáři. Izolace by následovala, pokud by se potvrdila nákaza přenášená tělními tekutinami.

Přenos virů

Hlavní hygienička Státního zdravotního ústavu Barbora Macková potvrdila, že americký občan, u něhož panuje podezření na nebezpečnou nákazu, pobýval v Demokratické republice Kongo a Rwandě, kde je možné se nakazit některou z krvácivých horeček. Do Česka pacient přicestoval 6. května.

„K přenosu virů jako ebola a marburg je nutný přímý kontakt s infikovaným, například s tělními tekutinami, krví, potem, či slzami. Je však nutné uvažovat i nákazu jinou hemoragickou horečkou, kterou přenáší komáři nebo hlodavci,“ informovala Macková. 

Zároveň ubezpečila, že s ohledem na způsob přenosu testovaných infekcí nebezpečí, že by se infekce z tohoto zdroje mohla rozšířit veřejnost, je nepravděpodobné.

Fakultní nemocnice Bulovka přijala pacienta s podezřením na nebezpečnou nákazu v pátek večer. V táborské nemocnici, odkud ho v ochranném vaku převezla sanitka, večer hasiči a zdravotníci provedli dezinfekci.

K pacientovi v Táboře vyjel biohazard tým. Jak převáželi muže s podezřením na nebezpečnou nemoc

Číst článek

Pět záchranářů z Tábora, kteří s mužem před hospitalizací přišli do nechráněného kontaktu, bude až do výsledků testů v karanténě, uvedl pro Radiožurnál Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví. Pokud by testy ukázaly nákazu, začnou hygienici hledat lidi, kteří byli v Česku s Američanem v kontaktu.

Infekční klinika Bulovky je jediným civilním zařízením v Česku, které může o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi pečovat, uvedla před měsícem při nácviku příjmu takových pacientů primářka Hana Roháčová. Zatím tam ale pobývali jen lidé s podezřením na takovou infekci.

Ebola a Marburg

Ebola a Marburg patří mezi krvácivé horečky, kterých je více než desítka typů, třeba i horečka dengue nebo žlutá zimnice. Ebola se šíří kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Projevuje se krvácením a k symptomům patří horečka, zvracení, průjem či bolesti svalů.

Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do stejné skupiny filovirů. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína.

Kateřina Bečková, Jakub Kulawiak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme