Žadatel o dotaci na Čapí hnízdo uváděl nepravdivé informace, citují Hospodářské noviny ze zprávy OLAF
Při žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo byly podány nepravdivé a neúplné informace. Uvádí to zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování Čapího hnízda, ze které v pondělí citovaly na svém webu Hospodářské noviny. Podle zprávy by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod.
Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro farmu už česká policie obvinila 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Sněmovna ale ještě musí rozhodnout, zda Babiše vydá k trestnímu stíhání.
PŘEHLEDNĚ: Čapí hnízdo unijní peníze dostat nemůže, píše OLAF. Zaplatí desítky milionů Češi?
Číst článek
„Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ citují HN ze zprávy OLAF. Podle evropského úřadu mohou tyto skutečnosti zakládat důvod ke stíhání v Česku pro podezření z podvodu a porušení finančních zájmů EU.
OLAF ve zprávě také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda v době čerpání dotace byla v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve uvedl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.
„Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (…). Tato porušení můžou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU,“ cituje deník zprávu.
Babiš: nemůžu se vyjádřit
Premiér Babiš v reakci pro server Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. „Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat,“ napsal.
Utajovaný dokument si v pondělí na policii jeli přečíst další poslanci z mandátového a imunitního výboru. Mezi nimi i Miroslava Němcová. „Ta zjištění, byť byla vedená paralelně – něco zjišťoval OLAF, něco Česká policie, se týkala jedné a stejné věci. Tak si myslím, že pokud tam prokázala česká policie už v první žádosti dostatek argumentů k tomu, aby mohlo být vedeno další vyšetřování, tak jsem očekávala, že ke stejnému závěru dojde i OLAF,“ řekla pro Radiožurnál.
Zprávu si přečetl i šéf mandátového a imunitního výboru sněmovny Stanislav Grospič z KSČM. S odkazem na závazek mlčenlivosti ale žádné podrobnosti říct nechtěl.
Žádný ekonomický ani podnikatelský důvod
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Jako první zveřejnily informace o zprávě OLAFu Lidové noviny. 5. ledna uvedly, že „slova o podvodu ani Babišovo jméno v závěrech zprávy nejsou.“ Poslanec Pirátů Jakub Michálek pak obvinil ministerstvo financí i Lidové noviny ze šíření dezinformace. Zpráva OLAFu podle něj odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i slovo podvod. „Nezávislý orgán (OLAF) potvrdil, že došlo k nesrovnalostem nebo podvodu," citovala Michálka ČTK.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.
Kvůli Čapímu hnízdu se v úterý sejde mandátový a imunitní výbor sněmovny, který bude jednat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jednání se uskuteční den před žádostí Babišovy vlády o důvěru. Babiš i Faltýnek opakovaně označili případ za nesmyslný a mluví o jeho politické motivaci.