Babiš žaluje Slovensko. Kvůli svazkům StB si stěžuje u Evropského soudu pro lidská práva
Český premiér Andrej Babiš zažaloval ve čtvrtek Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. Informoval o tom Seznam Zprávy. Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
„Byla poškozena moje práva, takže jsem včera podal žalobu na Evropský soud pro lidská práva,“ prohlásil v pátek premiér Andrej Babiš s tím, že se domáhá svých práv.
ČSSD půjde do vlády s ANO. Hamáček trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí
Číst článek
„Žalobu opírám o to, že jsem vyhrál tři soudy. A ústavní soud z nepochopitelných důvodů a těsně před volbami rozhodl o tom, že jsme žalovali špatnou instituci,“ dodal.
Babišovi prý nejde o omluvu ani o odškodné. Chce, jak uvedl, aby byla akceptována rozhodnutí soudů, které mu daly za pravdu, že byl evidován jako spolupracovník StB neoprávněně a bez svého vědomí.
Žalobu připravoval Babišův slovenský advokát Vojtěch Agner, který ale odmítl detaily komentovat.
„Nepokládám to z hlediska zahraničně-politického za standardní. Nevím o případu, kdy by vysoký ústavní činitel jednoho státu žaloval jiný stát. Navíc ještě stát nám tak blízký jako Slovensko. Nicméně je to součást právní taktiky pana premiéra ve sporu, který se týká jeho osoby,“ řekl v pátek předseda ČSSD Jan Hamáček.
Cesta k novému soudnímu líčení?
Slovenské ministerstvo spravedlnosti v reakci uvedlo, že je právem každého občana obrátit se k Evropskému soudu pro lidská práva a podat stížnost.
Evropský soud pro lidská práva, na který se Babiš chce nyní obrátit, zřídila Rada Evropy, sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva.
Babiš ve svazcích StB? Slovenský soud zamítl dovolání českého premiéra
Číst článek
Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.
Zástupkyně Slovenska u štrasburského soudu Marica Pirošíková již dříve uvedla, že případný úspěch u tohoto soudu by Babišovi otevřel cestu k novému soudnímu líčení na Slovensku.
„V případě rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve prospěch stěžovatele, upozorňuji na možnost požádat o obnovu vnitrostátního řízení. Vnitrostátní soudy jsou v takovém případě vázány rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva," uvedla Pirošíková.
‚Věc nekončí‘
Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně. Za jeho údajnou spolupráci s StB ho ale někteří politici kritizují, mezi nimi například šéf ODS Petr Fiala, exministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD nebo šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Podruhé premiérem. Prezident Zeman znovu jmenoval Babiše předsedou vlády
Číst článek
„Prohlášení Andreje Babiše, že věc požene až do Štrasburku, považuji jen za zdržovací taktiku, která ale na konečném výsledku nic nezmění,“ napsal již dříve Pospíšil na twitter.
Prezident Milloš Zeman ho i přes kritiku minulý týden jmenoval podruhé premiérem a jeho mluvčí Jiří Ovčáček v komentáři k soudnímu sporu poznamenal, že ještě není u konce.
„Věc nekončí, jak jsme byli informováni, bude řešena dalšími právními prostředky,“ uvedl již dříve Ovčáček.
Šest let sporu
Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně.
Babiš a StB
Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa. Soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Učinil tak kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.
Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.
V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu letos zamítl. Proti tomuto pravomocnému rozhodnutí Babiš podal dovolání ke slovenskému nejvyššímu soudu, který ho začátkem června také zamítl.
Potvrdil také, že ústav neměl být žalovanou stranou a že nebyl tím, kdo zasáhl do Babišova práva na ochranu osobnosti.