Ateliér sochařky Hany Wichterlové je kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury

Malostranský ateliér sochařky Hany Wichterlové byl prohlášen za kulturní památku, rozhodlo ministerstvo kultury. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Zuzana Wichterlová, která o záchranu místa významné postavy české meziválečné avantgardy s rodinou bojuje. Ateliér podle resortu „obsahuje díla vysoké umělecké kvality“. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné.

Exkluzivně Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mohu potvrdit, že ateliér byl prohlášen za národní kulturní památku,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Zuzana Wichterlová s tím, že rozhodnutí ještě není pravomocné.

‚Relevantní náhrada‘ v řádech milionů. Jednání o záchraně ateliéru Hany Wichterlové se zadrhla

Číst článek

Ministerstvo kultury rozhodlo 12. září, jak redakci potvrdila mluvčí resortu Simona Cigánková.

„Pro svoji vysokou výtvarnou a historickou hodnotu je významným dokladem životního způsobu a prostředí pražské kulturní společnosti období první i druhé poloviny 20. století,“ zdůvodnilo ministerstvo.

Nejedná se ale přitom jen o samotný ateliér, nýbrž o celý soubor věcí. „Obsahuje díla vysoké umělecké kvality a též jde o soubor, který má přímý vztah k významným osobnostem dějin českého sochařství – Haně Wichterlové a Bedřichu Stefanovi,“ doplnil resort kultury.

Návštěvy významných osobností 

KDO JE HANA WICHTERLOVÁ

Hana Wichterlová se narodila v březnu roku 1903 v Prostějově. V letech 1919 až 1925 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru sochaře Jana Štursy. Byla na stáži v Paříži. Řadí se mezi uznávané představitelky moderního českého sochařství. Jejím manželem byl sochař a medailér Bedřich Stefan. Zemřela ve svém ateliéru na konci srpna v roce 1990.

Ateliér Hany Wichterlové se nachází v zahradě domu číslo 23 na pražském Újezdu. Sama Wichterlová v něm žila a pracovala přes 50 let. Na návštěvu za ní chodili i další významné osobnosti.

Potkávala se tam například s fotografem Josefem Sudkem, jehož ateliér byl vzdálený asi tři minuty chůze. Sudka dokonce ateliér Wichterlové uchvátil natolik, že mu v roce 1953 věnoval fotografický cyklus Zahrádka paní sochařové.

V současné době se mezi pražským magistrátem a první městskou částí vede debata o převodu ateliéru zpátky do rukou magistrátu.

Ateliér by jako vzpomínkové a zároveň i výstavní místo měla vést Galerie hlavního města Prahy. Praha 1 ale za převod objektu požaduje finanční náhradu (více si můžete přečíst ZDE).

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme