Babišova nová frakce je další ranou pro SPD. Zabral jí místo a donutil k posunu k ještě větším radikálům

Na půdorysu proměny uspořádání Evropského parlamentu probíhá další dějství přetahované mezi opozičními hnutími ANO a SPD. Andrej Babiš se vzdal pozic ve vlivné liberální frakci Renew, kterou vyměnil za novou krajně pravicovou frakci. Podle oslovených odborníků mohlo být jednou z hlavních motivací i to, že vycítil slabost Tomia Okamury a zahájil další útok na jeho voliče. Například tím, že do nového uskupení láká i jeho nejlepší evropské přátele.

Analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Tomio Okamura

Andrej Babiš a Tomio Okamura | Foto: René Volfík | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Dosavadní vládnoucí většina v Evropském parlamentu se nemění, směr Evropské unie bude nadále udávat koalice lidovců (EPP), socialistů (S&D) a liberálů (Renew). Co se ale proměňuje ve velkém, je europarlamentní opozice.

Hlavně radikálové na pravém kraji se přeskupují, nově vznikající frakce mají i českou stopu a v lecčems vypovídají o poměrech v domácí politice.

Jde o Patrioty pro Evropu, které založilo ANO Andreje Babiše, Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ). A jako ještě radikálnější europarlamentní skupina vzniká i Evropa suverénních národů, jejíž vůdčí silou by měla být Alternativa pro Německo (AfD) a členskou stranou i SPD Tomia Okamury.

ANO do nové frakce přechází od velmi proevropských evropských liberálů a mění je za skvadru unijních „troublemakerů“. K patriotům má totiž nakročena i podstatná část dosud nejradikálnější frakce Identita a demokracie (ID).

Její nejvýraznější členové přitom byli dosud na unijní úrovni Okamurovými spojenci a „přáteli“. Podle italského listu Domani se již italská Liga Mattea Salviniho i francouzské Národní sdružení Marine Le Penové shodly, že opustí frakci ID a posílí právě patrioty. Salvini a Le Penová tak možná již brzy budou spíš Babišovými novými přáteli.

„Není překvapivé, že Babiš odešel z Renew, protože tam programově nepatřil. Co ale překvapivé je, že se na evropské úrovni spojuje s krajní pravicí, kterou jeho noví spojenci jednoznačně jsou. Doma totiž vždy tvrdil, že by s krajní pravicí – myšleno SPD – ve vládě nebyl,“ popsal pro iROZHLAS.cz politolog Jakub Wondreys.

ANO vytlačuje SPD

Klimeš: Babiš riskuje pověst. V nové frakci bude součástí proruského vlivu v EU

Číst článek

Babiš o změně frakce rozhodl sám nebo ve velmi úzkém kruhu poradců, který ovšem nezahrnoval zvolenou sedmičku europoslanců ANO. Odchodem z Renew vyměnil možnost mít v Bruselu větší vliv za výhody na domácí politické scéně.

Podle politologa Wondreyse je nasnadě ptát se, co tato změna s ANO udělá. Zda se bude hnutí dál posouvat ke krajně pravicovým pozicím a začne SPD vytlačovat z jejích donedávna pevných pozic.

„Možná budoucí spolupráce ANO s SPD je tradičním otazníkem. Babiš by SPD rád sebral všechny voliče, aby s nimi nemusel napřímo spolupracovat. Jak na výsledku eurovoleb, tak v posledních průzkumech vidíme, že se to zřejmě daří,“ podotkl Wondreys.

SPD na vzniklou nepříjemnou situaci musela rychle reagovat, její dosavadní frakce ID je totiž na pokraji kolapsu, dokonce zrušila své plánované středeční jednání.

V pátek oznámil šéf hnutí Okamura, že se stane součástí nově vzniklé frakce Evropa suverénních národů. Ta by měla být ještě radikálnější než dosavadní ID, jelikož by ve svých řadách měla přivítat i strany buď vyloučené, anebo kvůli své politice pro původní ID nepřijatelné.

Kromě AfD a české SPD by novou frakci Evropa suverénních národů měly tvořit některé z následujících stran: bulharská Obnova, polská Konfederace, francouzská Reconquête (Znovudobytí), slovenská Republika, řecká Niki, španělská Party skončila (SALF) a SOS Rumunsko či maďarská Naše vlast.

Pikantní je, že se přitom SPD se svými dřívějšími přáteli Le Penovou a Salvinim před eurovolbami podílela na vyloučení AfD z ID. Dokonce tehdy oficiálně oznámila, že v novém europarlamentu nebude s AfD sedět. Teď je ale vše jinak.

Okamurův boj na více frontách

Podle politologa z Metropolitní univerzity Petra Justa musí SPD nyní jednat pragmaticky, i proto tak rychle zareagovala na to, že se ID začala rozpadat.

Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat

Číst článek

„Eurovolby ukázaly, že jejich (SPD) síla a atraktivita pro voliče klesá, objevili se jim noví konkurenti. SPD musí bojovat o přežití, aby nadále zůstala viditelnou politickou stranou. Moc jiných alternativ, co v Evropském parlamentu dělat, neměli,“ popsal.

Okamura nyní musí i dle něj nově bojovat na vícero frontách. „Dosud mu přitom stačila jen jedna – vymezování se vůči vládě. To už ale nestačí a musí se začít vymezovat i vůči subjektům, které mu začínají ubírat hlasy,“ upozornil Just.

Ostatně jediný zvolený europoslanec za SPD Ivan David už se vůči ANO vymezovat začal. Andreji Babišovi vyčetl, že si sice založil novou frakci, která chce bojovat proti Green Dealu, sám jej ale na Evropské radě jako tehdejší premiér schválil.

Patrioti pro Putina?

Babiš, Orbán a šéf FPÖ Herbert Kickl představili Patrioty pro Evropu v neděli ve Vídni. V pondělí pak oznámili akvizici čtvrtého do party, portugalské Chegy. Pro založení frakce potřebují minimálně 23 europoslanců z nejméně sedmi zemí.

„Jsme zde společně, protože nás pojí tři hlavní priority, které budou definovat naši politiku v Evropské unii: obrana suverenity, boj proti ilegální migraci a revize Green Dealu.“

Andrej Babiš (tisková konference Patriotů pro Evropu, 30. 6. 2024)

Patrioti loví i v jiných – a silných – frakcích. Posílit by je mohl i slovinský expremiér a velký Orbánův spojenec Janez Janša, jehož strana SDS je ale součástí nejsilnější europarlamentní lidovecké frakce EPP. Orbán přemlouvá i polské Právo a spravedlnost, které je ve třetí největší skupině ECR, a vyhlédnuté mají potenciální spojence i ve druhé největší frakci socialistů.

V ní má pozastavené členství Směr Roberta Fica, který má k Orbánovi i Babišovi blízko. Podle politologa Justa by případné členství Směru ve frakci patriotů zvýraznilo, že průnik mezi jednotlivými členskými stranami není programově hodnotový, ale že jde spíše o negativní vymezení se vůči něčemu.

„Směr se řadí k levici, Andrej Babiš je z ideologického hlediska velmi rozkročený, FPÖ je krajní pravice. Šlo by tedy o pelmel pravicových a levicových stran, které ale nacházejí shodu v tom, že se vymezují a kritizují, na čemž to patrně bude celé stát,“ vysvětlil.

„Dělicí čára politiky dnes již nevede mezi konzervativci a liberály nebo mezi pravicí a levicí, ale mezi centralisty, kteří hlásají novou Evropu, a vlastenci a suverenisty, kteří bojují za zachování a posílení Evropy národů, které si vážíme.“

manifest nové frakce Patrioté pro Evropu

Vlivný belgický liberální europoslanec Guy Verhofstadt novou frakci nazval „Patrioti pro Putina“.

Podle politologa Wondreyse však vztah k Rusku a Ukrajině není při formování této nové skupiny tím klíčovým. Vypovídá o tom i to, že lze v nově vznikající frakci nalézt jak strany, které se k Putinovu Rusku staví pozitivněji (Fidesz, FPÖ), tak i negativněji (ANO, Chega).

Orbán od začátku ruské invaze hází písek do soukolí unijní jednoty ve vztahu k Rusku, rakouští Svobodní odmítají pomoc napadené Ukrajině a odmítají protiruské sankce.

Jejich vstřícný vztah k Moskvě v roce 2018 dokumentoval svatební valčík tehdejší ministryně zahraničí Karin Kneisslové s Vladimirem Putinem. Po odchodu z vlády získala post v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť.

„Otázka Ukrajiny je podle mě ve vztahu k vnitřní soudržnosti frakce trochu přeceňovaná. Orbán sice má obraz proputinovského politika, je to ale především pragmatik, není ideologicky proruský, podobně jako Babiš. Na druhé straně FPÖ se jako jednoznačně proruští dají označit. I proto tak budou vládní politici Babišovi připomínat, že se paktuje s proruskou krajní pravicí,“ doplnil Wondreys.

Někteří vládní politici ostatně už od víkendového oznámení Babišovy nové frakce upozorňují, že v kampani čelili kritice za upravený billboard ANO a jeho sloganu, který z „Česko pro tebe všecko“ změnili na „Rusko pro tebe všecko“. Nynější Babišovy kroky jim prý dávají za pravdu.

Podle komentátora a ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Davida Klimeše ze tří zakladatelů nové frakce právě Babiš nejvíce riskuje svou dosavadní pověst.

„Pro Herberta Kickla a rakouské Svobodné v podstatě nikdo v Evropě moc nepřichází v úvahu jako partner. Viktor Orbán byl vykopnut z Evropské lidové strany (EPP) a ani ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) ho nechtějí. Tito politici nemají co ztratit. Andrej Babiš, který dosud byl v jedné z velkých frakcí, může ztratit nejvíce,“ popsal ve Vinohradské 12.

Ještě nedávní velcí přátelé. Zleva Marine Le Penová, Geert Wilders a Tomio Okamura | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme