‚Takové havárii čelíme poprvé.‘ Benzen po nehodě cisteren u Hustopečí zasáhl podzemní vody
Toxický benzen, který unikl minulý pátek z havarovaných cisteren u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, zasáhl podzemní vody. Potvrdily to kontrolní sondy vyhloubené do dvou metrů. Ve středu to řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká. Bude nutná sanace zeminy a odčerpání kontaminovaných vod. Práce je potřeba provést bezodkladně. Podle hustopečských rybářů hrozí kontaminace dvou jezer v kaskádě a posléze i řeky Bečvy.
Katastrofa tohoto typu je bezprecedentní. „Havárii tohoto typu a takového rozsahu čelíme v České republice poprvé,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
Nejvíce ohroženo je podle inspekce zhruba sedmnáctihektarové jezero číslo šest, ve kterém se již projevují zvýšené obsahy benzenu. Ten je zatím zachytáván při okraji nádrže pomocí sorpčních hadů, které instalovali hasiči.
Výtok z nádrže je od začátku havárie monitorován a hodnoty benzenu jsou aktuálně nízké a pod limity znečištění, uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.
Odtěžení zeminy
Další kontaminaci podzemních a povrchových vod má zabránit odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod, což je třeba provést bezodkladně. Zahájení sanace zemin v místě havárie je však závislé na konečném odstranění cisteren a železničního svršku.
Opatření po havárii u Hustopečí musí být rychlá, varují rybáři. Voda podle inspekce zasažená není
Číst článek
„Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní,“ uvedl Petr Bejček.
Od počátku havárie provádějí pracovníci Povodí Moravy také systematický monitoring řeky Bečvy. Podle generálního ředitele Davida Fína jsou výsledky analýz koncentrací benzenu v pěti odběrných profilech na řece Bečvě stále výrazně pod limitní hodnotou pro povrchové vody.
Česká inspekce životního prostředí oslovila také resort zdravotnictví se žádostí o monitoring pitné vody v okolních studnách. Hygienici by měli provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech.
Inspekce také preventivně ministerstvo zdravotnictví informovala o možném ohrožení koupacích vod, vodní nádrž číslo šest však není vedena jako koupací – jde o chovné jezero hustopečských rybářů.
Dvě ohrožená jezera
Kontaminaci podzemních vod benzenem označili za tragédii hustopečští rybáři. Těkavá toxická látka, jejíž výskyt byl potvrzen v sondážních jámách v těsné blízkosti jejich sedmnáctihektarového jezera, ohrožuje podle nich nejen toto jezero číslo šest, ale i spodní, odkud teče voda do řeky Bečvy.
Informoval o tom ve středu předseda hustopečských rybářů Stanislav Pernický. „Je to pro nás tragédie. Pokud se nepodaří urychleně odtěžit zeminu zasaženou benzenem a hasební vodou, se kterou benzen přišel do styku, tak se můžeme rozloučit s rybařením na tomto jezeru. Pokud se kontaminovaná půda urychleně neodtěží, je to špatně,“ uvedl Pernický.
Hasiči stále nezlikvidovali požár u Hustopečí. Přečerpávají benzen, škody jdou do stamilionů
Číst článek
Místo nehody, při které po vykolejení vzplálo patnáct ze sedmnácti cisteren převážejících toxický benzen, leží zhruba sto metrů od jezera číslo šest. Hustopečský rybářský svaz má v oblasti devět jezer pro sportovní rybolov v jejich rybářském revíru, vyjma jednoho se všechna ostatní nacházejí po spádu dolů kolem řeky Bečvy.
„Máme tam dvě jezera v kaskádě za sebou, pokud by to šlo i do druhého jezera, byla by kontaminovaná dvě jezera. Ze spodního by to poté šlo do řeky Bečvy a ta chytne další ránu. Teď jsem mluvil s ministrem zemědělství (Markem Výborným z KDU-ČSL) a řekl jsem mu to. V 17.00 zasedá krizový štáb v Praze. Uvidíme, co bude dál," doplnil ve středu předseda spolku.
Řada opatření se již na místě udělala, hasiči z preventivních důvodů umístili v části jezera, která je nejblíž místa havárie, norné stěny a místo zasypali sorbentem.
Rybáři společně s hasiči zastavili vodoteč, která vede kolem místa havárie do jezera, zaslepili přepad z jezera z horního do spodního tak, aby ta voda nepostupovala dál a zároveň zaslepili výusť ze spodního jezera šestka západ, aby voda nešla do Bečvy, řekl v pondělí Pernický. Úhyn ryb zatím nezaznamenali.