Nejen policie. Počínáním prezidentova okolí se nově zabývá i Bezpečnostní informační služba

Jednalo okolí prezidenta Miloše Zemana v uplynulých týdnech tak, aby ochránilo hlavu státu a zároveň demokratické principy České republiky? Touto otázkou se v současnosti zabývá Bezpečnostní informační služba. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdily dva důvěryhodné zdroje z bezpečnostní komunity. Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha k tomu řekl pouze to, že služba má v popisu práce ochranu ústavnosti a demokratických principů České republiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman je hospitalizován od 10. října | Zdroj: Reuters

Policie v úterý oznámila, že zahájí „prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice“.

Reagovala tak na pondělní informace předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Ten – s odkazem na zprávu z Ústřední vojenské nemocnice – oznámil, že podle lékařů není prezident od minulého týdne schopen plnit své pracovní povinnosti a kancléř Vratislav Mynář o tom byl zpraven už 13. října ráno. Přesto Miloš Zeman o den později podepsal dokument, jímž svolal novou sněmovnu. 

12 řádků z ÚVN. Zeman nebyl schopen plnit povinnosti už minulý týden, přesto podepsal svolání sněmovny

Číst článek

Dva na sobě nezávislé zdroje z bezpečnostní komunity nyní serveru iROZHLAS.cz potvrdily, že se událostmi kolem prezidenta zabývá i Bezpečnostní informační služba. 

Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha na dotaz serveru iROZHLAS.cz pouze řekl, že BIS má v rámci své působnosti ochranu ústavnosti. „Bezpečnostní informační služba plní úkoly v souladu se svými zákonnými působnostmi. Pokud zjistíme jakékoliv závažné informace, předáváme je zákonným adresátům, případně orgánům činných v trestním řízení,“ přiblížil.

Ochranu ústavnosti má kontrarozvědka přímo v popisu práce. „Zabezpečuje informace o záměrech a činnostech namířených proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti České republiky,“ píše se v zákonu o Bezpečnostní informační službě.

Podmínky pro článek 66

Sdílnější ke svému prověřování nebyla ani policie. „Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Na dotazy, zda se policie zaměří na kancléře Mynáře, odpověděla stručně: „Bez komentáře.“

Aktivace článku 66 se přiblížila. Podpořila ji Stálá komise Senátu pro Ústavu

Číst článek

Trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti České republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky.

Hrad pondělní informace Senátu o zdravotním stavu prezidenta zatím nekomentoval. Stálá komise Senátu pro Ústavu nicméně po úterním jednání oznámila, že „podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky o náhradním výkonu funkcí prezidenta republiky jsou dány“.

Článek 66 Ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně hlava státu není schopna vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme