Zpráva BIS naznačuje, jak se proměnil způsob práce ruských agentů potom, co je nejen Česko, ale i další země začaly více vyhošťovat. Své spolupracovníky tak víc verbují přes internet.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
Zpravodajské služby budou podléhat přísnějšímu dohledu. Kromě sněmovních komisí se o ně začne zajímat také speciální kontrolní orgán, který má mít za určitých okolností také přístup do živých kauz.
„Lišíme se tím, že máme přísnou bezpečnostní prověrku a splňujeme stejné standardy mlčenlivosti a utajenosti jako ředitelé českých zpravodajských služeb,“ uvádí Ivana Janů.
Dokumenty žádné konkrétní státy nezmiňují, ale nejaktivnější je na poli technologické špionáže Čína. Kromě americké FBI před tím varuje třeba také česká kontrarozvědka BIS.
Zeman trvá na tom, že o označení abolicí razítkem „tajné“ vůbec nevěděl, celou záležitost zjistil až z médií. Předpokládá, že abolice utajil ten, kdo je vytvořil – což má být jeden z hradních odborů.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
Koudelka loni v září na konferenci ve Sněmovně řekl, že vlivový agent v Česku na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil šíření propagandy související s válkou na Ukrajině.
Podle policie se na podatelně objevila neznámá látka, mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha uvedl, že zásilka byla zachycena mimo hlavní budovu tajné služby na zabezpečeném místě.
Nacistické Německo podepsalo kapitulaci před 79 lety. Druhou světovou válku i letos politici přirovnávali ke konfliktu na Ukrajině a zdůrazňovali nutnost další podpory ukrajinským silám.
Do hodnosti brigádního generála ve výslužbě povýšil Pavel na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Jiřího Růžka.
Spolupředseda AfD Chrupalla agentuře DPA řekl, že navzdory novým informacím médií vedení strany dál stojí za Bystroněm. Dle něj zatím nikdo nepředložil žádné důkazy, které by proti němu svědčily.
„Nemůžeme dovolit Rusku, aby mu prošel tak očividný útok na naše demokratické instituce a principy. Musíme se tomu postavit na vnitrostátní i evropské úrovni,“ uvádí dvojice premiérů.
Přes Česko podle Pavla Žáčka, poslance ODS a šéfa sněmovního bezpečnostního výboru, protekly statisíce eur. Mířily na podporu proruských prohlášení v Evropské unii.
Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň ve čtvrtečním dopise adresovaném vedení strany odmítl podezření, že přijímal úplatky od proruské sítě Voice of Europe.
„Že se kolegové z vedení při takové mediální kauze chtějí informovat z první ruky, je normální a správné. Vše v klidu projednáme po prázdninách,“ řekl ve středu Bystroň.
Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila před blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu síť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Viktor Medvedčuk.
Podle tuzemské kontrarozvědky byla v Česku předávána hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu Voice of Europe.
Server Voice of Europe označila Bezpečnostní informační služba za hrozbu pro Česko. Byl součástí proruské sítě, kterou financoval politik a podnikatel Viktor Medvedčuk napojený na Vladimira Putina.
Členové sítě chtěli podle ABW uspořádat v EU proruské iniciativy a mediální kampaně s cílem prosazovat oficiální ruskou zahraniční politiku, včetně oslabení pozice Polska na mezinárodní scéně.
Sankce mají zasáhnout proruskou síť, která se v Česku pokoušela rozvíjet vlivovou operaci. Ta mohla potenciálně mít dopad na bezpečnost ČR a Evropské unie, řekl Petr Fiala.
Šéf Bezpečnostní informační služby Koudelka také uvedl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se Česka týká jen okrajově, případně vůbec.
Advokát Pavla Rusa proti kázeňskému opatření podal na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který se tak věcí bude muset zabývat. Soud s ním bude pokračovat dalšími jednáními.