Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová posunula případ bývalého důstojníka rozvědky před Nejvyšší soud. Webu iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí nejvyšší žalobkyně. Rozvědčík byl obžalovaný z podvodu, kdy si měl nechat tři miliony korun určených na zpravodajské operace. Městský soud v Praze ho pravomocně zprostil obžaloby. Bradáčová je ale přesvědčená, že se trestného činu dopustil.
Jde o méně známý ze dvou trestních příběhů, jež se měly odehrát v Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Tak se oficiálně nazývá rozvědka. Zatímco její bývalý náměstek pro operativní činnost Zdeněk Blahut má odvolací řízení v kauze údajné defraudace za 190 millionů korun teprve před sebou, jeho někdejší kolega už měl, zdálo se, vyhráno.
Ožívá kauza podvodu v tajné službě za 190 milionů korun, v podezření je bývalý špičkový špion
Číst článek
Martin Uher, někdejší šéf kybernetického odboru rozvědky, si mohl loni 11. prosince oddechnout. Tehdy ho Městský soud v Praze pravomocně očistil. Potvrdil tak zprošťující rozsudek soudu prvního stupně. Ten dospěl k závěru, že k obžalovanému činu, kterého se měl Uher dopustit, vůbec nedošlo.
Jenže případ se nyní vrací. Jak pro iROZHLAS.cz sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý, Lenka Bradáčová se obrátila na Nejvyšší soud. „Mohu potvrdit, že v této věci podala nejvyšší státní zástupkyně dovolání k Nejvyššímu soudu,“ sdělil Malý. Jde o Bradáčové první dovolání vůbec, úřad vede od 1. dubna.
Stěžejní důkaz?
Podrobnosti k důvodu podnětu Nejvyššímu soudu mluvčí Malý s ohledem na utajovanou povahu kauzy neprozradil. Bradáčová je ale naznačila už dříve, když ještě řídila Vrchní státní zastupitelství v Praze. Právě to podalo v kauze obžalobu. A tento úřad také požádal Nejvyšší státní zastupitelství, aby dovolání podalo.
Kyberkriminalita či lepší předávání informací. To jsou úkoly pro Bradáčovou, míní Zeman
Číst článek
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství obstarali krátce před odvolacím řízením důkaz, jejž ale Městský soud v Praze nepřijal. Podle Bradáčové to byla chyba. „Domníváme se, že ten důkaz je jeden ze stěžejních. A proto budeme usilovat před Nejvyšším soudem o to, aby byla tato trestní věc z důvodu opomenutého důkazu vrácena,“ řekla letos v lednu Aktuálně.cz.
Jak o vývoji ve své kauze smýšlí sám Uher, není jasné. Redakce se ale spojila s jeho kamarádem, advokátem Petrem Vališem. Ten u soudu vystupoval jako svědek v Uherův prospěch. Spolupracoval s ním už v době, kdy Uher sloužil v rozvědce. Vališ za svým kamarádem stojí.
„Myslím, že jeho vůle nekomentovat tuto věc bude setrvalá. Ale musím říct, že drzost nejvyššího státního zastupitelství je neuvěřitelná,“ podotkl Vališ. Rozladěný je kvůli tomu, že zatímco státní zástupce při hlavním líčení údajně uznal, že soud případ dostatečně objasnil, tak nyní padlo dovolání.
Tři zpravodajské operace
Nikdo mimo zasvěcených lidí v Úřadu pro zahraničí styky a informace neví, co bylo cílem operací s krycími názvy Paluba, Kruhy a Kofola. Právě v nich se Uher angažoval. Podle verze státního zástupce požádal nadřízené, aby na zajištění podpory z privátního sektoru s cílem dovést tyto akce do konce, uvolnili několik milionů korun.
Otřes v nejuzavřenější tajné službě. Skončil nejvyšší šéf zpravodajských operací, je na úřadu práce
Číst článek
„Předkládal do příslušných finančních složek a k proplacení kromě faktur skutečně vystavených, které byly podloženy skutečným plněním dodavatelů, i faktury zfalšované, (…), přičemž si byl vědom, že faktury jsou padělané a deklarovaná plnění poskytnuta nebyla,“ stojí ve vyvrácené obžalobě. Uher si podle ní nechal 3,1 milionu korun.
Letos osmapadesátiletý bývalý zpravodajec začínal v bezpečnostní komunitě krátce po roce 1990, kdy nastoupil k Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie (předchůdce dnešní Bezpečnostní informační služby, BIS). Sloužil tam v odboru ochrany ekonomických zájmů, spadala pod něj problematika dovozu zbraní do Česka.
Jeho službu v BIS ukončilo prověřování ze strany vnitřní inspekce. O tři roky později Česká televize upozornila, že Uher ještě coby příslušník BIS navštívil ve vazbě kvůli půlmiliardovému podvodu stíhaného Radovana Krejčíře. Setkání se odehrálo krátce před Uherovým odchodem z BIS. V rozvědce pak sloužil do roku 2018.