Součástí zásahu policie v roce 2022 byla podle webu Aktuálně.cz i prohlídka u bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana, při které policie našla 20 milionů korun v hotovosti.
Podle detektivů manažeři riskantním nákupem dluhopisů způsobili bance škodu 1,4 miliardy korun. Mezi stíhanými je i někdejší majitel banky Roman Popov, po kterém policie stále pátrá.
Mezi obžalovanými je i náměstek generálního ředitele hasičů František Vavera. Pachatelé podle policie v zadávacím řízení zjednali výhodu třem vysokým školám. Státní zástupce obžaloval čtyři lidi.
„Tato agenda je v posledních letech výzvou a nápad trestné činnosti roste asi stonásobně každý rok,“ vysvětluje Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně.
„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby. Do kauzy by se mohl vložit nejvyšší státní zástupce.
Vyžádalo si „záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci“, jak pro iROZHLAS.cz. a Radiožurnál potvrdila tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Ta může už podruhé nařídit dohledovou prověrku.
„Možná jsou nějaké jednotlivosti a jedinci, kde by se mohlo pracovat lépe, ale jinak v celku hodnotím úřad a jeho chod velmi pozitivně,“ říká Radim Dragoun, vrchní státní zástupce v Olomouci.
Původně měli kriminalisté termín pro dokončení vyšetřování už 25. prosince. Jak ale před Vánoci avizoval mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala, bylo pravděpodobné, že dojde k proloužení lhůty.
„Nemáme pomalé rozhodování soudu. Ze statistik deset let nazpátek vyplývá, že trestní řízení v těch běžných věcech trvá do jednoho roku,“ vysvětluje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Stříž navštívil olomoucké vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek, rozhodl se tak řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela.
S oběma muži se hradní advokát Marek Nespala radil ohledně údajné sabotáže a podnětu, který loni exprezident Miloš Zeman podal. Za jednání s nimi si právník z erárních peněz vyúčtoval 30 337 korun.
Nejvyšší žalobce Igor Stříž nastíněný pokus o sabotáž odmítl. Část podnětu, v níž se řeší pravdivost lékařských zpráv, prověří Městské státní zastupitelství v Praze.
Pokyn přišel pražskému městskému státnímu zastupitelství ve středu. Jeho mluvčí Aleš Cimbala napsal, že v této souvislosti nedostali za úkol obvinit aktéry případu.
Franchetti vinu odmítá. Podle Ukrajiny se zapojil do činnosti útvaru Sebeobrana Krymu, který se zaměřoval na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva.
Policie před více než měsícem případ smetla ze stolu s tím, že nemá dostatek důkazů. A tento verdikt před dvěma týdny potvrdil i žalobce, který případ dozoroval. Nyní případ řeší Lenka Bradáčová.
Návrh řešení na reorganizaci zastupitelství má kandidát Radim Daňhel předložit v řádu několika dnů. Na jeho základě se ministr rozhodne, zdali ho jmenuje do funkce.
O úniky se zajímá i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Nejvyšší státní zástupce si vyžádá výsledky šetření Vrchního státního zastupitelství v Praze a bude věc nadále sledovat.“
Franchettiho policie obvinila ve čtvrtek, krátce poté, co Vrchní soud v Praze rozhodl o jeho propuštění z vazby. Tam byl od loňského září, protože na něj Ukrajina vydala mezinárodní zatykač.
„Z mého pohledu není trest nízký. Dohoda o vině a trestu byla uzavírána v situaci, kdy obviněný splnil všechny podmínky pro její uzavření,“ říká státní zástupce Zdeněk Matula.
Vrchní státní zastupitelství zahájilo přezkum kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš (ANO) a exmanažerka Agrofertu Jana Mayerová, před necelými třemi týdny.