Celou profesní kariéru zasvětil žalobě, teď přechází „na druhou stranu barikády“. Bývalý nejvyšší státní zástupce Igor Stříž poprvé oblékne modrý talár obhájců, od dubna je totiž advokátem.
„Je to profesionálka a je považována za kapacitu, zároveň si umí pohlídat svůj mediální obraz. Působila ve vrcholných pozicích za nejrůznějších vlád a umí v tom chodit,“ doplňuje novinářka Slonková.
Do pozice nejvyšší státní zástupkyně nastupuje Lenka Bradáčová. Ke svým prioritám řadí reformu státních zastupitelství, místo čtyř stupňů by zůstaly tři.
Mezi další priority nové nejvyšší státní zástupkyně bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či redukce stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři.
Policie v pondělí odložila kauzu zvýhodněného bydlení pro dnes již zesnulého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Mluvčí policie Vlasta Suchánková to vysvětlila tím, že nemohou stíhat zesnulou osobu.
Vrchní státní zastupitelství v Praze má nyní za úkol přezkoumat výpůjčku party stanu z hradního eráru nebo milionové nákupy slivovice. Dozorový státní zástupce detektivům případy už jednou vrátil.
Štěpánka doporučila výběrová komise, před niž předstoupil jako jediný uchazeč o uvolněnou funkci. Končící nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se závěrem komise souhlasil a navrhl Štěpánkovo jmenování.
Ne všechny ohlasy na jmenování Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní jsou kladné. K těm racionálním patří výtky, že se nemůže zbavit spoluzodpovědnosti za některé neúnosně se vlekoucí kauzy.
Dosud Zdeněk Štěpánek na Vrchním státním zastupitelství v Praze působil jako náměstek, tamní provoz dobře zná, sám ale navenek zatím příliš vidět nebyl. Server iROZHLAS.cz proto přináší jeho profil.
Návrh podal pražský advokát Václav Voříšek. Zároveň žádal soud, aby zrušil zákonnou podmínku, že kandidát na nejvyššího žalobce musí mít nejméně šestiletou praxi jako státní zástupce.
Zdeněk Štěpánek se specializuje na hospodářskou a finanční kriminalitu, korupci a trestnou činnost úředních osob. V soustavě státního zastupitelství působí od roku 2005.
Státní zástupce se proti verdiktu, který Mynáře zprostil obžaloby, neodvolal. Rozsudek je tedy pravomocný. Teď se čeká pouze na to, zda bude Mynář o vrácenou šestimilionovou dotaci opět usilovat.
Zdeněk Štěpánek zastává funkci náměstka Bradáčové od 2022, předtím na pražském vrchním státním zastupitelství vedl odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Státním zástupcem je od roku 2005.
Podezřelý je ve vazbě. Stíhán je kvůli dvěma trestným činům, a to kvůli teroristickému útoku v garážích dopravního podniku a přípravě teroristického útoku.
„Myslím si, že kdo aspiruje na nejvyšší post, má být také vidět,“ obhajuje volbu Bradáčové advokát Tomáš Nahodil. „To není soutěž o to, kdo je nejkrásnější,“ oponuje novinář Petr Dimun.
K diskutovanému novému trestnému činu „činnost pro cizí moc“ poznamenala, že je u něj sice špatně legislativně vyjádřená skutková podstata, tu je ale možné spravit.
„Byl jsem v podstatě přesvědčený, že kdyby tato situace nastala, je to nejvhodnější kandidát,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti?
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rezignoval. Ve funkci ho nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Svou vizi fungování úřadu a případné změny chce Lenka Bradáčová z respektu k odcházejícímu předchůdci Igoru Střížovi oznámit až po 1. dubnu, kdy se ujme funkce.
„Všechno se odehrálo velmi korektně. Osobní a rodinné důvody se asi těžko dají rozporovat,“ hodnotí pro Radiožurnál právník a publicista Tomáš Němeček.
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) o konci nejvyššího státního zástupce ve funkci v úterý informovalo na webu. Igor Stříž se k rozhodnutí vyjádří na tiskovém brífinku ve 13 hodin.
„Tato agenda je v posledních letech výzvou a nápad trestné činnosti roste asi stonásobně každý rok,“ vysvětluje Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně.
Advokát Pavla Rusa proti kázeňskému opatření podal na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který se tak věcí bude muset zabývat. Soud s ním bude pokračovat dalšími jednáními.
Ivana Timová, na rozdíl od svého manžela, s policií od začátku spolupracovala a dopředu avizovala, že se chce na trestu s žalobcem dohodnout. Za autora daných textů označila právě svého manžela.
„Nemáme pomalé rozhodování soudu. Ze statistik deset let nazpátek vyplývá, že trestní řízení v těch běžných věcech trvá do jednoho roku,“ vysvětluje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.