Nedbalost nebo úmysl, uvedli hasiči jako příčinu požáru v Brně. Policie úmrtí osmi lidí stále vyšetřuje
Příčinou tragického požáru v Brně v Plotní ulici s osmi mrtvými byla podle vyšetřování hasičů buď nedbalost, nebo úmysl. Případ uzavřeli, řekl ve čtvrtek jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Policie se případem podle jejich mluvčího Pavla Švába dosud zabývá, podrobnosti nesdělil.
Osm lidí, zřejmě bezdomovců, zemřelo při požáru obytných stavebních buněk v noci na 4. května. Podle dřívějšího vyjádření policie šlo o šest mužů a dvě ženy. Policisté tehdy mimo jiné delší dobu pracovali na ztotožnění obětí, vyzývali ke spolupráci i veřejnost.
Při požáru v Brně zahynulo osm lidí. ‚Ze zakouřeného prostoru nenašli cestu ven,‘ upřesnila policie
Číst článek
Hořelo na pozemku Českých drah, 12 propojených stavebních buněk, ve kterých začalo hořet, ale firmě nepatřilo. Mluvčí hasičů Mikoška doplnil, že škoda po požáru je 230 tisíc korun, šlo o okolní vozy, které požár poškodil. Hasiči pak zásahem podle mluvčího uchránili majetek za dva miliony.
O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že majitel je neznámý. Dráhy proto chtěly pozemek uklidit na vlastní náklady. To se ale nakonec stalo až po požáru.
Mluvčí drah Vanda Rajnochová tehdy uvedla, že buňky byly zabezpečené proti vniknutí a nebyli v nich žádní lidé. Policie následně uvedla, že podle předběžných výsledků ohledání vnikli lidé do objektu určeného k demolici neoprávněně.
Záchranáři k události tehdy vyslali tři posádky. „Na místo jsme vyslali tři prostředky včetně inspektora provozu, na místě ale nebyl nikdo, komu bychom mohli pomoci,“ uvedla tehdy mluvčí záchranářů Michaela Bothová.
Čtvrtý nejtragičtější požár
Požár soustavy obytných stavebních buněk v Plotní ulici vypukl 4. května po 02.00, hasiči jej zlikvidovali před 07.00, následovalo vyšetřování příčin tragédie. Činnost vyšetřovatelé na místě ukončili ještě ten den odpoledne. Počtem obětí šlo o čtvrtý nejtragičtější požár v České republice od roku 1990.
Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po svědkovi požáru v Brně, při kterém zemřelo osm lidí
Číst článek
Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou. Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, která budou souviset s novým vlakovým nádražím.
Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé. Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla.