Čapí hnízdo budí otazníky, argumenty žalobců nejsou dostatečné, říká autor trestního oznámení na Babiše
Neúplné a nedostatečné, tak hodnotí argumentaci státních zástupců pro zastavení kauzy Čapí hnízdo Michal Majzner, který byl autorem jednoho z trestních oznámení na premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. A podle něj to vzbuzuje otazníky. Pokud jsou si jistí, že by před soudem neuspěli, měli by své důvody ještě přesněji vysvětlit, říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Jak hodnotíte aktuální vývoj v kauze Čapí hnízdo, kdy státní zástupce Jaroslav Šaroch případ zastavil?
Po minulém týdnu to nebylo překvapivé. Překvapivé ale bylo, že potvrzení trvalo jen týden. Když jsem to více zkoumal, tak zdůvodnění, které poskytl pan Martin Erazím z městského státního zastupitelství, mi nepřijde dostatečné.
‚Čapí hnízdo malou firmou jednoznačně nikdy nebylo.‘ Policisté vycházeli z rodinných vazeb, žalobce to odmítl
Číst článek
Proč?
V hlavní části zdůvodnění mluví o definici malého a středního podniku. U takto citlivé kauzy bych ale čekal, že zdůvodní také to, že nedošlo k podvodu, tedy že žadatel neposkytl nepravdivé údaje. Žádost o dotaci posuzoval člověk, a pokud jsou mu poskytnuty nepravdivé údaje, tak jde o podvod. Může to v dotační soutěži daný projekt zvýhodnit. To mi v daném zdůvodnění chybí, aby řekli, že se tím buď vůbec nezabývali, nebo nebyly poskytnuty nepravdivé údaje, díky kterým byl projekt schválen.
Abych tomu správně porozuměla, obsahuje tedy podle vás zdůvodnění státních zástupců nějaké chyby nebo bílá místa, která je ještě potřeba doplnit?
Zaměřuje se jen na čestné prohlášení a definici malého a středního podniku, ale vůbec neříká, jestli žadatel o dotaci na Čapí hnízdo neuvedl nepravdivé údaje, protože z jiných zdrojů víme, že tam nepravdivé údaje byly, například rozdílné údaje o délce splácení. Vysvětlení mi proto přijde vachrlaté, neúplné a nedostatečné. Bohužel to vzbuzuje otazníky. Jako laik jsem čekal, že mi bezpochybně vysvětlí, jak to bylo, a proč to trestní stíhání zastavují, ale to se nestalo, to mi tam chybí.
Takže státní zástupci by to měli lépe vysvětlit?
Určitě by to bylo dobré, protože takto to není dostatečné. Když je to tak citlivá kauza, tak by to měli vysvětlit způsobem, abych to i já pochopil. Aby občané měli důvěru, že je to opravdu nezávislé a že i pro takto vysokého politika platí zákony, i když polovina vlády říká, jak ta kauza má dopadnout.
Trollové mi nadávali do bonzáka, smysl to ale mělo, říká autor trestního oznámení na Babiše
Číst článek
Měl se podle vás případ, i přes argumenty státních zástupců, dostat až před soud?
Buď by to měli vysvětlit tak, abychom neměli pochybnosti, které máme, anebo by to mělo jít před soud, kde je nejlepší pole pro to pochybnosti vyvrátit. Nedokážu ale říct, jestli to má jít před soud, to si netroufám říct. Tomu systému důvěřuji, ale abychom mu důvěřovali, tak potřebujeme lepší zdůvodnění. Pokud jsou si jistí, že by před soudem neuspěli a že se nestal podvod, tak by bylo dobré, aby to lépe popsali.
Na tu důvěru jsem se chtěla také zeptat. Případ řešily úřady čtyři roky. Jaká je teď po rozhodnutí státních zástupců vaše důvěra v justici a policii?
Celkově jí věřím. Myslím, že jsme na tom lépe než na Slovensku, ale vývoj teď začal jít špatným směrem. Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se k té kauze a státním zástupcům vyjadřuje dost nevybíravě. A teď se snaží prosadit zákon, který je v roce 2022 nebo 2023 vymění.
Nevypadá to, že by to směřovalo dobrým směrem, spíše naopak, takže zatím důvěru mám, ale tohle ji neposiluje. Stejně jako napadání vyšetřovatele z nejvyšších míst. Od začátku ho pan Babiš napadal a s paní ministryní teď říkali, jak to má dopadnout, a nyní ten zákon.
‚Podal bych ho znovu‘
Neobával jste se během těch čtyř let, kdy policie a státní zastupitelství případ řešily, nějakého ovlivňování? Myslíte si, že verdikt státních zástupců je důvěryhodný?
Čekám na to věcné zdůvodnění. Pokud bude dostatečné, tak to přijmu. Nechci být jako pan Babiš, který říká: Pokud tady vše funguje dobře, tak jsem nevinný. Říká tedy, jak to má dopadnout. Většina lidí chce jen rozumět, že je to věcně jednoznačné.
Můžete ještě připomenout, proč jste před dvěma lety byl jedním z těch, kdo podal trestní oznámení?
Ze začátku roku 2017 pan Babiš útočil na novináře. Nelíbilo se mi, co dělá. A v této kauze Čapí hnízdo se bránil, že stojí na anonymním trestním oznámení a že jde o nějaké temné síly. Později se ukázalo, že to nebyla pravda, protože to první trestní oznámení nebylo anonymní. Ale bránil se tím, tak jsem chtěl ukázat, že za tím stojí konkrétní člověk, že to není žádná temná síla a že jako občané chceme vědět, že právo platí i pro pana Babiše. Aby se neoháněl tím, že je to anonymní.
Kauza Čapí hnízdo
- Městské státní zastupitelství v Praze po téměř čtyřech letech vyšetřování zastavilo stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš (ANO) v případu čelil obvinění z údajného dotačního podvodu. Vedoucí městský státní zástupce Martin Erazím zdůvodnil rozhodnutí tím, že společnost Farma Čapí hnízdo splnila podmínky malého a středního podniku a na podporu z unijních peněz měla nárok.
- Babiš zopakoval, že od počátku tvrdil, že je nevinný. Podobně hovořil také šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl původně v kauze také stíhán. Jeho stíhání ale skončilo již loni v květnu.
- Rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo ale není definitivní. Zasáhnout může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který rozhodnutí může zrušit, nebo potvrdit. Čas na to bude mít tři měsíce. Případ také nyní posoudí Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Jak jste v něm argumentoval? Dívala jsem se, že jste se v něm věnoval otázce malého a středního podniku.
Studoval jsem manuál Evropské unie k definici toho malého a středního podniku a výzvu regionálního operačního programu. A nejsložitější je skutečně posoudit tu provázanost. Nedokázal jsem říct, jestli k danému propojení došlo, nebo ne, takže to jsem nechal na nich, ale dal jsem jim k dispozici určité zdroje, aby bylo trestní oznámení důvodné, abych sám nebyl postihován. Protože samozřejmě jsem byl poučen, že pokud by bylo nedůvodné, tak sám mohu být postižen.
Mělo tedy podle vás smysl podávat trestní oznámení? Udělal byste to dnes znovu?
Určitě. Pan Babiš od té doby nemohl říkat, že je to trestní oznámení anonymní. Možná to byl i další jeho tlak na vyšetřovatele a státní zástupce, který byl brutální.
Jste přesvědčen, že ohledně dotace pro farmu Čapí hnízdo k nějakému pochybení došlo?
K pochybení určitě, morálnímu. Celou dobu, kdy pan Babiš lhal, je vidět, že to není věc, na kterou by byl pyšný. Celý smysl dotací je podpořit znevýhodněné podniky, což Agrofert rozhodně není. Je tedy jasné, že je to celé špatně. Řešilo se jen, jestli je to trestné, a to je na odbornících. A pokud není, tak aby to zdůvodnili.
Setkal jste se třeba s negativní odezvou po podání trestního oznámení?
Příliš ne, docela to zapadlo.
A nekontaktoval vás během těch čtyř let někdo z Agrofertu nebo od Andreje Babiše?
Ne, vůbec.
Kauza Čapí hnízdo
-
2006 — začátek přestavby
Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.
-
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
-
2008 — dotace
V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
-
Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas
Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.
-
2013 — kauza Čapí hnízdo
O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
-
V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.
-
2016 — OLAF
Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).
-
Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).
-
2017 — vydání Babiše a Faltýnka
V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.
-
V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.
-
Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.
-
Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.
-
V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.
-
Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.
-
2018 — konec kauzy pro Faltýnka
Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.
-
Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas
V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.
-
Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.
-
2019 — ukončení vyšetřování
Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
-
Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.
-
V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.
-
2. září 2019
Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch předložil svému nadřízenému Martinu Erazímovi konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. Podle Deníku N navrhl zastavení stíhání.
-
13. září 2019
Vedoucí městský státní zástupce Erazím informoval, že se „ztotožnil“ se šarochovým názorem a trestní stíhání všech obviněných v kauze zastavil. Případ nyní poputuje k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který má na přehodnocení verdiktu tři měsíce.