Čechům vězněným v Turecku hrozí až 15 let. Prokurátor je obvinil ze členství v teroristické organizaci
Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, které zadržely turecké úřady loni v listopadu, obvinil turecký prokurátor z členství v teroristické organizaci. Za to jim hrozí 7,5 až 15 let vězení, upozornil portál info.cz.
Žalobce Mehmet Patlak tvrdí, že hlavní důkazy proti Všelichové a Farkasovi jsou fotografie a zvukové nahrávky z jejich mobilních telefonů, informovalo info.cz. Turci také tvrdí, že u nich při zatčení našli součást pušky pro odstřelovače.
Navíc podle obžaloby oba Češi používali na sociálních sítích pro komunikaci s Kurdy krycí jména. Farkas je prý Serxwebun Botan a Všelichová je Zelane Botan. Podílet se také měly na otevření kanceláře kurdské YPG v Praze.
Dvojici Čechů zadržených v Turecku přeložili do jiné věznice. Běžný postup, tvrdí ministerstvo zahraničí
Číst článek
Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržela turecká policie letos v listopadu u hranic s Irákem. Podezřívá je z napojení na teroristickou organizaci YPG. Tuto skupinu ale západní státy nepovažují za teroristickou, ale za kurdské bojovníky bojující s Islámským státem.
Mám dobrý dojem, dějí se vstřícné kroky, řekl Zaorálek
Přátele obou zadržených tvrdí, že Všelichová a Farkas chtěli v oblasti naopak vybudovat polní nemocnici. I zadržení Češi podle tureckého deníku Milliyet tvrdí, že jsou pouze aktivisté, kteří se snažili do oblasti dostat humanitární pomoc.
Turci nedávno oba zadržené přesunuli z věznice v provincii Sirnak na jihu země do města Van. Podle jejich advokáta za přesun můžou kapacitní důvody.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v polovině prosince v Turecku jednal o propuštění Všelichové a Farkase. „Mám dobrý dojem. Už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Rodina bude moci navštívit vězněné a z turecké strany vidím určitou ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a těm občanům usnadňují situaci,“ řekl tehdy novinářům.