Češi se o dělnické práce neperou. Firmy jim mají přesto dávat přednost před cizinci

Na úřadech práce je půl milionu nezaměstnaných, ale firmy nemohou sehnat dělníky. A tak hledají mezi cizinci. Jenže ministr práce a sociálních věcí jejich zaměstnávání ztížil. Chce práci přednostně pro Čechy. Zástupci průmyslu to kritizují, nový pokyn podle nich jen zkomplikuje výrobu a podnikání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba

Stavba | Foto: Tomáš Adamec

Chlapi stavějí lešení a mezi nimi je i svářeč Igor, který se včera vrátil z policie, kde musel šest hodin čekat, než bude moci vyplnit dokumenty a požádat o další pracovní vízum.

Tímto kolečkem musel Igor projít jednou za dva roky, teď ho to čeká každých šest měsíců. Jeho šéf Břetislav Ošťádal musí dokazovat, že se na místo nehlásí žádný Čech.

„Na úřadu práce máme neustále požadavky a je to prostě beznadějné. Když někdo přijde, tak je mistr světa a pak se zjistí, že vlastně vůbec nic neumí, protože není vyučený,“ říká Břetislav Ošťádal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se staví k otázce zaměstnávání cizinců ministerstvo práce a sociálních věcí, zjišťoval redaktor ČRo Ĺubomír Smatana

Vše totiž nyní komplikuje nová vyhláška. Úřady práce mají omezit vydávání víz cizincům se základním vzděláním a přinutit firmy, aby dávali práci přednostně Čechům. Jenže otázkou zůstává, kde je možné je brát.

Stížnosti podnikatelů dobře zná ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Už s nimi několikrát jednal.

„Není to tak, že bychom se bránili vydávání pracovních povolení za každou cenu, ale vždycky chceme upřednostnit zaměstnávání českých občanů před vydáváním pracovních povolení pro cizince ze třetích zemí,“ zdůrazňuje Jaromír Drábek.

Ještě v březnu chtěl ministr vydávání pracovních povolení pro cizince ze třetích zemí zastavit úplně. Tlaku podniků tehdy ustoupil. Teď chce počkat, jak se nové nařízení osvědčí.

Cizinci z EU versus dělníci ze zemí mimo ni

České firmy však horko těžko hledají dělníky na hrubou práci, u které se moc nepřemýšlí. Češi o taková místa tedy nestojí a zaměstnávání cizinců je stále složitější.

„Tady je peníze dobrý. Koupím jedlo, co chceme, víš. Satelity, televizor, skrini,“ pochvaluje si práci v Čechách osmatřicetiletý Bojan Mili z Bulharska. Před pěti lety přistěhoval i s rodinou na jih Čech za prací. V Benešově nad Černou šije potahy do aut.

Bulharům může být v Čechách do zpěvu: jako členové Evropské unie nepotřebují pracovní povolení a jsou tak vítanou náplastí pro firmy, které teď zoufale hledají levné a výkonné dělníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co pro české firmy zanamená zhoršení podmínek pro zaměstnávání cizinců, zjišťoval redaktor ČRo Ivan Studený

„Nová pracovní povolení úplně novým lidem v zahraničí se nevydávají už několik let, ale teď ta aktuální politika je taková, že se ruší pobyty těch, kteří jsou tady,“ potvrzuje Jana Zassiedko z církevní charity, která na jihu Čech pomáhá cizincům.

Bité jsou na tom české firmy. Například závod v Benešově nad Černou, kde Češi a cizinci pracují půl na půl, postupně ztrácí konkurenceschopnost. Firma jen za poslední dva roky propustila asi pětinu z původních dvou set šedesáti zaměstnanců. Ředitel podniku František Fošum tvrdí, že je to vina ministerstva.

„Byl zastaven příliv nových pracovníků do České republiky, kterým nejsou udělována víza. Může to může vést k zániku některých firem,“ říká František Fošum.

Ministerstvo teď navíc požaduje od cizinců nové doklady o dosaženém vzdělání a zpřísňuje vydávání pracovních víz.

„U nás, ač ta nezaměstnanost v regionu je relativně vysoká, tak na ty dělnické profese není možné prakticky sehnat tuzemské pracovníky,“ konstatuje František Fošum.

Práce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Tohle ví především úřady práce v regionech. Vladimír Brablec z jihočeské pobočky říká, že za jistých okolností může pracovní povolení vydat.

„Ale spíše ve výjimečných případech, pokud by docházelo k nějakému vážnému ekonomickému ohrožení firem, které tyto cizince zaměstnávají,“ upozorňuje Vladimír Brablec.

To ovšem zaměstnavatele neuklidňuje. Netuší, jak budou úřadům dokazovat, že cizince opravdu potřebují ani jak dlouho takové dokazování může trvat. Navíc případné povolení teď získají už jen na půl roku a pak začne celé martyrium nanovo.

Nadějí pro firmy jsou tedy lidé jako Bojan a jeho krajané, lidé z chudších zemí Evropské unie.

Prostor pro korupci?

Nový pokyn pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii může také vést ke korupci. Tvrdí to zaměstnavatelé, podle kterých bude rozhodovat o pracovním povolení pouze jeden člověk. Firmy zároveň kritizují ministerstvo práce a sociálních věcí, že jim stěžuje zaměstnávání zahraničních dělníků. Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová považuje jeho kroky za další zbytečnou komplikaci.

„Bude to jedna osoba, ředitel odboru koncepcí trhu práce, která na základě této podrobně odůvodněné písemné žádosti rozhodne, jestli to povolení vydá nebo nevydá,“ říká Eva Svobodová.

Mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl podezření z korupce odmítá. Radiožurnálu řekl, že žádostmi o pracovní povolení se bude zabývat 64 lidí na všech úřadech práce v celé republice.

Ľubomír Smatana, Ivan Studený Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme