Česká pobočka Armády spásy se stala církví. Jde prý jen o formalitu
Armáda spásy se v České republice stala registrovanou církví. Charitativní sdružení, které se angažuje po celém světě, vyznává všeobecné křesťanství. V Československu působila Armáda spásy od roku 1919, komunistický režim ji v roce 1950 zakázal a činnost obnovila až v roce 1990.
Jde prý ale jen o právní úpravu a po praktické stránce se pro sdružení nic nemění. „Jako církev jsme se chovali celé období, kdy tady působíme,“ uvedla tajemnice národního velitele a tisková mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková.
V roce 1990 prý zákon uznával jako církve jen uskupení s minimálně 10 tisíci členy. Tolik jich ale Armáda spásy po dlouhé době nečinnosti neměla.
„V průběhu let, kdy i zákonné normy se upravily, tak vlastně před pěti lety to bylo i východisko strategického plánování, že chceme být církví, že chceme být tím, kým ve skutečnosti i celosvětově jsme. Takže jsme začali pracovat na přípravě stanov, které jsme si museli nechat schválit až u generála Armáda spásy ve Velké Británii, a začali jsme vyplňovat podpisové archy, které jsou nezbytné pro registraci církve,“ vysvětlila Vopeláková.
Česká Armáda spásy má pobočky v Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Krnově, Opavě, Karlových Varech, Šumperku a Přerově. Celkem působí ve 126 zemích světa a ve většině z nich má status církve.