Česko od půlnoci zruší kontroly a dezinfekce kamionů na slovenských hranicích, uvedl ministr Výborný

Česko od půlnoci zruší kontroly a dezinfekce kamionů na hranicích se Slovenskem, které zavedlo kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky. Na tiskové konferenci v Praze to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pokračovat podle něj naopak bude testování mléka a volně žijící zvěře. V platnosti zůstávají i preventivní opatření v chovech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontroly na hranicích se Slovenskem

Policejní kontroly na hranicích se Slovenskem | Zdroj: Policie ČR

Vozidla nad 3,5 tuny budou policisté ve spolupráci s veterináři nadále namátkově kontrolovat ve vnitrozemí, uvedl Výborný. „Česká republika zůstává v tuto chvíli bez ohniska nákazy,“ řekl ministr. „Mimořádná opatření byla velmi náročná, ale byla účinná a prevence je vždycky levnější než potom řešení samotné nákazy,“ doplnil.

Masové pohřbívání nakaženého dobytka v Maďarsku vzbuzuje obavy. Zpod země cosi vybublává

Číst článek

Na Slovensku podle něj výši škod v souvislosti se slintavkou a kulhavkou odhadují na více než 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Celkové náklady na preventivní opatření zavedená v Česku ještě nejsou známy, podle Výborného ale budou činit nižší desítky milionů korun.

Do chovů se zvířaty, která mohou slintavku a kulhavku dostat, nebudou moci stejně jako dosud vstoupit lidé, kteří se v posledních 21 dnech nacházeli v pásmech kolem nákazy. Platí také povinnost vést záznamy o vstupu osob a vjezdech aut do chovů. U vozidel ze zahraničí, tedy Slovenska a Maďarska, musí chovatelé nadále vyžadovat potvrzení o dezinfekci vozidla.

„Je to preventivní opatření, které v tuto chvíli chceme zachovat. Jsme připraveni se k tomu vrátit v průběhu měsíce června a samozřejmě také v závislosti na délce vymezení ochranných pásem na Slovensku a v Maďarsku,“ uvedl Výborný.

2:00

Farmy, které kvůli slintavce a kulhavce zavřely své brány, přicházejí o peníze z placených prohlídek

Číst článek

Na přítomnost slintavky a kulhavky zatím veterináři otestovali zhruba 900 vzorků mléka z jihomoravských farem. Od volně žijící zvěře z vybraných honiteb v okresech Břeclav a Hodonín pak dosud otestovali asi 130 vzorků. Nákazu v mléce ani u volně žijící zvěře veterináři nezjistili, uvedl Výborný.

Opatření zavedená kvůli slintavce a kulhavce Státní veterinární správa postupně uvolňuje od konce dubna. Minulý týden zrušila zákaz dovozu ovcí, koz, prasat či skotu, stejně tak jako sena, slámy a zelené píce z Maďarska a ze Slovenska. Zákaz dovozu zvířat a dalších komodit z obou zemí platil s mírnými úpravami více než dva měsíce.

Poslední ohnisko nákazy v chovu skotu v Maďarsku bylo potvrzeno 17. dubna, na Slovensku 4. dubna. Ohniska slintavky a kulhavky se letos nejprve objevila v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme