‚Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference.‘ Projevy Babiše a Vondráčka před rozhlasem přehlušil pískot
Projevy premiéra Andreje Babiše a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) při úterním pietním aktu k událostem 21. srpna v roce 1968 před budovou Českého rozhlasu provázel po celou dobu pískot. Svoboda v Česku není podle Babiše ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl. Celý svůj projev, jenž podle svědků z místa nebyl slyšet, pak zveřejnil na facebooku.
„Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci,“ uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.
Budovu Českého rozhlasu zdobí nová pamětní deska na počest padlým, přibyla dvě jména
Číst článek
Babiše při proslovu obklopila ochranka. Lidé, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovali a pískali ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili. Slyšet byl pouze v rámci televizního a rozhlasového vysílání.
Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. „Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného,“ uvedl.
Budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a nikdy nekončící práce, uvedl Babiš. „Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet," uvedl.
Nadšení vystřídala deziluze
Lidé v Česku jsou podle něj svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které polarizují společnost.
Okupace. Před 50 lety vpadla vojska Varšavské smlouvy do Československa
Číst článek
Premiér zařadil rok 1968 mezi mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Tehdejší obrodný proces strhl podle něj celé generace k hledání svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému. „Většina lidí věřila v proces demokratizace, s obrodným procesem spojovali svobodu,“ uvedl.
Invazi vojsk Varšavské smlouvy před 50 lety označil Babiš za brutální. „Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let, nadšení vystřídala deziluze a zklamání,“ řekl.
Na závěr dodal: „Já vám děkuji a děkuji všem za podporu. Děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference,“ pronesl Babiš úplně v závěru svého projevu před pískajícím davem.
Rozlišení pietního aktu
Vondráček si postěžoval, že lidé si pietu pletou s demonstrací. Předseda dolní komory mluvil o tom, že okupace před 50 lety zničila naděje Československa na svobodu. Dodal, že hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie, je třeba vždy bránit.
13 hodin vysílání, dva moderátoři, desítky hostů. Podívejte se do zákulisí speciálního studia k srpnu 1968
Číst článek
„Rozlišení pietního aktu a svobodné politické demonstrace patří k nejzákladnějším aktům nejen politické kultury, ale kultury vůbec,“ prohlásil Vondráček v úvodu projevu, zatímco stovky lidí hvízdaly a skandovaly hesla proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi.
Vondráček v projevu připomněl události srpna 1968. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se podle něj potvrdilo, že komunistický režim je nereformovatelný. Tehdejší vůdci podle něj zklamali naděje lidí a mylně věřili, že existuje socialismus s lidskou tváří.
Předseda sněmovny rovněž kritizoval tehdejší vedení země, že se nepostavilo na odpor. „Za svobodu se musí bojovat, svoboda bez boje neexistuje nikdy a nikde. Pamatujme si tato selhání,“ uvedl. Rok 1968 by podle něj měl být pro celý národ velkým mementem.
Podle původního plánu měla promluvit na pietním aktu také pražská primátorka Adriana Krnáčová (rovněž ANO). Slovo si místo ní nakonec vzal radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).