Chovatelé sčítají škody. Kvůli tropickému počasí uhynulo přes 70 tisíc kusů drůbeže
Na následky tropického počasí letos uhynulo více než 70 tisíc kusů drůbeže. Nejčastěji šlo o brojlery, slepice a krocany. Maso ale na tuzemském trhu nejspíš nezdraží. Veterináři i kvůli vysokým úhynům v loňských letech zvýšili počet kontrol. Do chovů chodí minimálně jednou za dva roky. Zaměřují se hlavně na větrací a chladicí zařízení.
V klatovské drůbežárně například uhynulo osm tisíc kuřat. Škoda přesáhla 200 tisíc korun.
Vedoucí nákupu z Drůbežářského závodu Klatovy Jan Matějka říká, že chlazení v halách je obtížné:
Tropické počasí potrápilo chovatele. Letos uhynulo přes 70 tisíc kusů drůbeže. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Barbora Kladivová
„Potřebujete tu halu větrat. Když máte venkovní teplotu, tak v hale je většinou plus minus stejně. Halu dokážete zchladit o dva, maximálně dva a půl stupně, ale o víc ne. Jakmile je teplota v noci víc než 20 stupňů, tak organismus kuřete si neodpočine. Stresem nebo přehřátím organismu dojde k úhynu.“
Veterináři letos evidují deset hromadných úhynů, osm z nich od letošního června. Nejčastěji šlo o brojlery, ale také o slepice a krocany. Celkem letos pošlo přes 70 tisíc kusů drůbeže.
„Případů přibývá tím, že dojde k výkyvům počasí nebo bouřkám. Hlavním problémem je výpadek elektřiny a nesprávné fungování náhradních zdrojů. Rychle stoupne teplota a dojde k úhynům,“ vysvětluje Zbyněk Semerád, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat ze Státní veterinární správy.
Státní veterinární správa také u farmářů zvýšila počet kontrol. V minulých letech dokonce vyhlašovala v teplém počasí i mimořádné prohlídky.
„Pro letošní rok jsme to udělali tak, že jsme nevyhlašovali mimořádnou akci. Děláme spoustu plánovaných kontrol, kontrol na podněty, kontrol pro dotační tituly. V případě drůbeže, prasat intenzivně konrolujeme, jak mají nastavený alarm, zabezpečený náhradní zdroj a podobně,“ říká Semerád.
Na chlazení a vybavení hal se zvířaty ale musí mít farmáři peníze, což bývá u drobných chovatelů problém.
„Menší chovy nemají na investice. Nemohou do chovů tolik investovat,“ potvrzuje Gabriela Dlouhá z Českomoravské drůbežářské unie.
Pomocnou ruku proto v září podá chovatelům ministerstvo zemědělství. Chce mezi ně rozdělit téměř půl miliardy korun. Na co peníze použijí, je už podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL jen na nich.
„Prostředky, které jsou v investiční obálce, jsou opravdu nemalé. Skoro půl miliardy korun pro tento rok je pro chovatele opravdu velká příležitost. V příštím roce plánujeme obdobnou výzvu,“ dodává Jurečka.
Přestože mimořádná vedra chovatele letos potrápila, nejde o nejhorší sezonu. Před třemi lety na farmách uhynulo skoro čtvrt milionu kusů drůbeže.