Chybí veterináři nejen pro hospodářská zvířata. ‚Obor studují ženy, lidé často vyhoří,‘ říká šéfka komory

Čím dál tím častěji musí hospodářská zvířata čekat na veterinární pomoc, nebo za nimi veterináři cestují dlouhé kilometry. Může za to nedostatek veterinářů pro velká hospodářská zvířata a koně. „Péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál, jedná se o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu spíš ženy, muži chybí,“ říká prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina Českého středohoří, ilustrační foto

Krajina Českého středohoří, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Veterináři schopní ošetřit třeba krávy nebo koně chybí například v Ústeckém nebo Libereckém kraji. Problém je to ale v celém Česku i v dalších zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měli bychom se zamyslet, proč tolik studentů končí před dokončení studia a jak dostat na školu lidi, kteří o obor mají zájem, zdůrazňuje Petra Šinová z Komory veterinárních lékařů

„Veterinární péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál, jedná se o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu z 90 procent ženy, muži chybí. Obecně tento obor není úplně oblíbený,“ přibližuje prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová a pokračuje:

„Jsou okresy, kde hospodářská zvířata téměř nejsou, ale pak jsou okresy, kde je zvířat tolik, že veterináři nestačí.“

„Přitom je potřeba mít stálého veterináře. A je potřeba, aby byl za sebe schopný v případě dovolené najít náhradu,“ zdůrazňuje pro Radiožurnál prezidentka veterinární komory.

Zaskakující veterinář ale často dojíždí zdaleka. „S tím musí farmář počítat a cestu kompenzovat,“ upozorňuje.

Převažují ženy

Mnoho studentů veteriny navíc školu nedokončí a opustí ji ještě v první polovině studia. V posluchárnách navíc převažují ženy, pro které nemusí být fyzicky namáhavá práce u velkých zvířat lákavá.

2:39

‚Fena umírala bez pomoci.‘ V Karlovarském kraji chybí veterinární pohotovost, má se to změnit

Číst článek

„Máme jednotné přijímací řízení, většinou se hodnotí prospěch, hodnotí se testy. Trendem je, že ženy mají na středních školách lepší výsledky, bývají na testy lépe připravené, získají větší množství bodů, mají větší šanci se na školu dostat,“ vysvětluje Šinová převahu studentek.

Veterináři podle ní chybí i v malých praxích. „Lidé obor opouštějí. Často dochází k syndromu vyhoření. Ženy jdou na mateřskou, mnohé se nevrátí, nebo už po škole opouští obor,“ dodává Šinová.

Petr Král, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme