Kolik rizikových kontaktů hygiena trasovala u nakažených? Na začátku září přes tři, dnes jeden
V polovině října hygieny kontaktovaly přibližně jednu rizikovou osobu na jednoho nakaženého denně, vyplývá z dat chytré karantény. Méně trasovaných rizikových kontaktů může znamenat dvě věci: buď Češi už během září omezili množství rizikových kontaktů, nebo je hygienické stanice nestíhají obvolávat.
Na začátku září trasovali hygienici u každého pozitivně testovaného víc než tři rizikové kontakty. V polovině října to byl přibližně jeden rizikový kontakt denně. Ukazují to zveřejněná data takzvané chytré karantény. V grafu ukazuje poměr mezi obvolanými pozitivními a rizikovými kontakty šedá linka.
Interpretovat číslo jde v zásadě dvěma způsoby: buď Češi už během září omezili množství rizikových kontaktů, nebo je hygienické stanice nestíhaly a stále nestíhají obvolávat.
„Statistika je ovlivněna nárůstem počtu případů, kdy je v takovém případě náročnější včas obvolat všechny rizikové kontakty,“ naznačuje Jitka Nováčková z ministerstva zdravotnictví v odpovědi pro iROZHLAS.cz, že jde spíš o druhou variantu.
„Významným důvodem poklesu je také to, že ministerstvo zdravotnictví velmi důrazně apeluje na omezení setkávání s ostatními lidmi, byla vydána také mimořádná opatření,“ podotýká Nováčková.
Klíčová opatření spojená s nouzovým stavem ovšem platí až od začátku října. K nejprudšímu poklesu trasovaných rizikových kontaktů přitom došlo v polovině září, vládní opatření na ně tedy nemají zásadní vliv.
„Poslední dobou se v dostupných datech slévá exponenciální vývoj, kolaps trasování, změny metodiky. I to je součást dominového efektu nákazy puštěné ze řetězu,“ komentuje data ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI, který dlouhodobě kritizuje vládní postup při zvládání pandemie.
Obvolaných 68 % nakažených
Otázku na kapacitu chytré karantény položil iROZHLAS.cz ministerstvu zdravotnictví už před týdnem.
„Kapacitu trasování krajských hygienických stanic v rámci projektu chytré karantény významně a průběžně navyšujeme, a to jak novými zaměstnanci, tak i externími zdroji,“ odpovědělo ministerstvo. „Hygienikům pomáhají studenti lékařských fakult, pracovníci armády a celní správy i profesionální call centra. Společně odbaví až několik tisíc hovorů denně.“
Data ale napovídají, že ani takové posílení nestačí. Ukazuje to srovnání denních počtů nakažených ze statistik ministerstva zdravotnictví a počtu obvolaných pozitivně testovaných z dat chytré karantény. Jen dvakrát během čtyřiceti dní se hygienikům povedlo obvolat všechny nakažené. Průměrně to bylo v celém období 68 procent denně.
Srovnání obou datových sad není ideální – není například jasné, kdy se pozitivně testovaní objeví v oficiální statistice. Podobně nevíme, s jakým zpožděním se dostanou na seznam hygieniků. Proto také následující graf ukazuje na první pohled nesmyslných 114 procent obvolaných. Může jít o důsledek zmíněných nepřesností, případně dovolávání kontaktů z minulých dní.
Důležitější než denní čísla je proto dlouhodobý průměr počtu obvolaných, který tyto nepřesnosti překlenuje. Zmíněných 68 procent obvolaných pozitivně testovaných naznačuje, že hygienici část obvolat nestihnou nebo se k nim dostanou se zpožděním.
Dobrá zpráva je, že navzdory exponenciálně rostoucímu počtu nakažených se hygienikům daří obvolat stále větší část z nich. Na začátku září to bylo 51 procent, v polovině října už 75 procent.