ČSSD popírá, že miliony zadržené u Ratha souvisejí s financováním strany

Sociální demokraté odmítají jakékoli spojování financování činnosti či volební kampaně ČSSD s kauzou stíhaného poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Zdůraznil to předseda strany Bohuslav Sobotka. Rath včera ve svém projevu zmínil souvislost mezi miliony, které u něj při zadržení našla protikorupční policie, a penězi na volební kampaň. Uvedl také, že v „nekompletním torzu spisu“ lze k případu nalézt věty o „penězích na volby, financování voleb“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a předseda strany Bohuslav Sobotka

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a předseda strany Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

ČSSD se od vystoupení Davida Ratha distancovala. Rath před poslanci popřel, že by peníze, se kterými ho přistihla policie, byly úplatek. Podle něho se v odposleších mohlo mluvit o penězích na volby a volební kampaň.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to však popírá: „Já si myslím, že vzhledem k tomu, že účastníci celé aféry byli delší dobu sledováni, tak v případě, že by policie měla jakékoli pochybnosti či indicie, tak se mohla na sociální demokracii obrátit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování ČSSD i politických stran obecně mluvil v Ozvěnách dne politolog Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD Lukáš Jelínek

„Na sociální demokracii se v této souvislosti vůbec nikdo neobrátil. A nebyli jsme předmětem vůbec žádných dotazů ze strany policie ani státního zastupitelství. Prostě kauza Davida Ratha žádným způsobem s financováním sociální demokracie nesouvisí,“ zdůraznil Bohuslav Sobotka.

Bývalý hejtman David Rath včera ve sněmovně zpochybnil motivy i vyšetřování své údajné korupční kauzy. Naznačil také, že část údajných úplatků šla na volební kampaň ČSSD.

V projevu Rath odmítl, že by někdy přijal úplatek. Existenci peněz už ale nepopírá, naopak uvedl, že peníze byly určené na financování volební kampaně ČSSD. Důkaz se prý objevuje i ve vyšetřovacím spisu.

Rath naznačil, že část úplatků šla na kampaň ČSSD. Strana to odmítá

Číst článek

„I v nekompletním torzu spisu najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady v tuto chvíli a dál to komentovat nebudu,“ řekl Rath včera ve sněmovně.

Už dříve se přitom spekulovalo o tom, že středočeská ČSSD počítala s penězi z předražených veřejných zakázek na blížící se kampaň před krajskými volbami.

Psycholog postrádá u Ratha bývalou břitkost, advokát souhlasí s kritikou vazby

Číst článek

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce bývalého hejtmana do vazby, o den později pak i dalších sedm stíhaných lidí.

Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí.

Neprůhledné financování stran

„David Rath velmi dobře načasoval a velmi pregnantně formuloval myšlenku. V tom okamžiku se rozproudily debaty, jestli šlo o varování spolustraníkům, co se ještě můžou dozvědět z policejních odposlechů, nebo jestli šlo o Rathovu výhrůžku, že by mohl nějaké informace sám ještě šířit,“ tvrdí Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD.

Podle něj tím Rath jen urychlil zveřejnění dalších informací o možných tocích peněz do ČSSD, které dnes zveřejnil deník Insider.

„Hovoří se tam o penězích na kandidátku ze strany Pancové a podnikatelky ve stavebnictví, o penězích na volby. A my teď můžeme jen spekulovat, jestli šlo o kandidaturu paní Pancové někam, protože víme, že je regionální politička, ale také že se spekulovalo, že měla v úmyslu kandidovat do Senátu. A nebo jestli se jednalo o peníze určené přímo středočeské sociální demokracii,“ přemítá Jelínek.

David Rath mluví v Poslanecké sněmovně 5. 6. 2012 | Foto: Filip Jandourek

Lídři sociální demokracie se dušují, že financování kampaně je průhledné i v případě krajských voleb a že je v rámci jednoho účetnictví rozděluje stranické centrum. Ale poslanci ČSSD úplně nevylučují, že na regionální úrovni můžou straníci shánět prostředky nestandardní cestou, aniž o tom vědí v Lidovém domě.

„Každá politická strana má problém s těmi černými penězi, které si obstarávají její jednotliví kandidáti. Zatímco oficiální stranické účty jsou už dneska víceméně kontrolovány, individuální příspěvky spolustraníků na své vlastní kampaně jsou problémem,“ připouští Jelínek.

Podle něj by pomohly podezřelé financování omezit limity na náklady na volební kampaň a omezení pro dárce, jednotlivce i firmy. V současnosti podle něj peníze unikají hlavně přes inzerci, například billboardy. Navrhuje také zavedení sankcí za neprůhledné financování politických stran – například ztrátu nároku na část státního příspěvku za mandát.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme