‚Šílená panika‘. Podnikatel Křetínský měl pozitivní test na koronavirus, své firmy řídí po telefonu
Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je v izolaci, cítí se dobře a své firmy řídí po telefonu. Podnikatel, který je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun, to řekl v rozhovoru pro dnešní deník E15.
Daniel Křetínský uvedl, že neměl teplotu, kašel ani jiné příznaky, jen lehkou rýmu a normálně pracoval. U jeho spolupracovníků, rodiny ani dalších lidí, s nimiž přišel do bližšího kontaktu, se onemocnění COVID-19 nepotvrdilo.
Zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem
Číst článek
„Testován jsem byl pro podezření na přítomnost koronaviru ve svém okolí. Všichni, s nimiž jsem podstoupil testy, měli negativní výsledek včetně jediného člověka, od kterého bych to mohl přímo dostat. Já jsem byl testován pozitivně. To bylo ve středu 12. března. Od té doby jsem v izolaci,“ uvedl Křetínský, který je většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH).
Jako investor se angažuje i v médiích, průmyslu či velkoobchodě. Je mimo jiné spolumajitelem vydavatele deníku E15, společnosti Czech News Center. Křetínský je i předsedou představenstva fotbalové Sparty.
Křetínský v rozhovoru řekl, že když mu vyšel pozitivní test na koronavirus, ovládla ho „šílená panika“, kolik lidí mohl nakazit. „Obvolal jsem všechny, se kterými jsem se potkal - u nás i v zahraničí. Mnozí se nechali přetestovat, celkem 27 osob. A všichni byli negativní. Včetně rodiny, masérky, zubní hygieničky i spolupracovníků ve firmě, kteří kvůli tomu museli být čtrnáct dní v karanténě,“ uvedl.
Své firmy nyní řídí na dálku, je podle svých slov 12 hodin na telefonu. „Chybějí vám vaši nejbližší, ale jiný problém jsem neměl,“ dodal.
Jsem vyléčen, raduje se Konečný. Bývalý boxer se uzdravil z nakažení koronavirem
Číst článek
Česká vláda podle něj udělala dobře, že omezení kvůli šíření koronaviru přijala rychle. Za klíčové považuje, aby se země podobně jako v Itálii nedostala do situace, kdy nebudou stačit zdravotnické kapacity na zvládání těžce nemocných pacientů. Striktní opatření ale mají podle něj smysl jen po určité období a nesmí se stát, aby nesmyslné a nebezpečné nápady směřovaly ke „zdravotně-policejnímu státu“. Další kroky by měly směřovat k uvolnění režimu pro většinu populace a zvýšené ochraně pro více ohroženou část obyvatel, soudí Křetínský.
Skupiny EPH a J&T 18. března oznámily, že dají na boj proti šíření nového koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun. Firmy uvedly, že využijí svoje kontakty v Číně a v první fázi dovezly do Česka chybějící roušky, respirátory, ochranné obleky a brýle nebo testovací sady.