Definitivní tečka za kauzou Bečva. Zproštění obžaloby za otravu řeky platí, žalobce nepodal dovolání
Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy řeky Bečvy ze září 2020, definitivně skončil. Olomoucký státní zástupce Libor Skácel dovolání k Nejvyššímu soudu nepodá, uvedl ve středu pro Českou televizi (ČT). O zproštění obžaloby Havelky loni v listopadu pravomocně rozhodl olomoucký krajský soud, Skácel tehdy uvedl, že zváží mimořádný opravný prostředek.
Předseda prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavel Kotrady pro ČT uvedl, že lhůta pro podání dovolání uplynula. Podle rozhodnutí vsetínského soudu, se kterým se loni krajský soud ztotožnil, nebylo prokázáno, že Havelka jako fyzická osoba spáchal trestné činy uváděné obžalobou.
Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Hrozil mu rok až pět let vězení.
Viníkem otravy Bečvy je podle soudu samotná společnost Energoaqua, která také čelila obžalobě, soud však neshledal její objektivně trestní odpovědnost a věc postoupil České inspekci životního prostředí (ČIŽP) jako možný přestupek.
Otazníky kolem Bečvy. Rozsudek je v rozporu s fyzikou, tvrdí novinář. Žalobce justici brání
Číst článek
Mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká uvedla, že o možném přestupku společnosti Energoaqua inspekce zatím nerozhodla. „ČIŽP se aktuálně seznamuje s obsáhlým spisem a shromažďuje potřebné podklady,“ dodala.
Podle obžaloby Bečvu otrávily kyanidy a Havelka zavinil ekologickou havárii svými kroky kolem nakládání s kyanidy jako s odpadními vodami. Soud kyanidy jako příčinu otravy přijal na základě znaleckých posudků a vyjádření odborníků a svědků.
Rybáři z Hustopečí nad Bečvou jsou nicméně přesvědčení, že kyanidy příčinou otravy nebyly, a upozorňují také na odstup 3,5 kilometru mezi ústím potrubí ze společnosti Energoaqua a místem, kde začal úhyn ryb. Odpadní vody z firmy by podle nich musely řeku otrávit výš proti proudu.
Ekologická katastrofa postihla Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři víc než 40 tun ryb.