Dozvuky říjnové protivládní demonstrace. Před soudem stanulo za napadení policistů 11 lidí

Loni 18. října se na pražském Staroměstském náměstí sešlo asi 2000 lidí, aby protestovali proti vládním protikoronavirovým opatřením. Po konci demonstrace ale část protestujících napadla policisty. Ti pak skoro 150 lidí zatkli. Většina z nich sice dostala jen pokutu za přestupek, mnozí ale skončili u soudu a někteří dokonce už i dostali pravomocné tresty, zjistil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest 18. října na Staromětsksém náměstí

Protest 18. října na Staroměstském náměstí provázely střety s policisty | Foto: Tomáš Krist/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Státní zástupci zatím poslali k soudu jedenáct lidí - pět z nich na zahájení svého procesu čeká, dalších šest už dostalo pravomocné podmíněné tresty.

Demonstrace proti vládním opatřením se změnila v potyčky s těžkooděnci. Policie zadržela přes 100 lidí

Číst článek

„Jako tresty byly soudem uloženy podmíněně odložené tresty odnětí svobody v rozmezí devíti až dvanácti měsíců. V jednom případě byl podmíněně odložený trest odnětí svobody zostřen dohledem probačního úředníka. Ve dvou dalších případech byly uloženy také peněžité tresty ve výši 20 a 25 tisíc korun,“ řekl Radiožurnálu mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Doplnil také, že všichni obžalovaní se údajně dopustili výtržnictví, někteří pak taky násilí proti úřední osobě nebo poškozování cizí věci. Většině z nich proto v krajním případě hrozilo nebo pořád hrozí až šestileté vězení.

Počet obžalovaných podle Cimbaly ještě také může mírně stoupnout. Policie totiž obvinila ještě jednoho člověka, v jeho případě ale žalobce zatím nerozhodl, jestli i jeho pošle k soudu.

‚Policie lidem nebránila‘

Hnutí občanské nespokojenosti, které demonstraci pořádalo, bezprostředně po akci tvrdilo, že násilnosti vyprovokovali policisté například tím, že demonstranty odmítli ze Staroměstského náměstí pustit. Tato podezření prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která je nakonec nepotvrdila.

Už v lednu přitom inspekce oznámila, že demonstranti náměstí mohli opustit bez omezení a že policisté zákon nijak neporušili - a to ani ti, kteří jednomu z protestujících sebrali státní vlajku.

„Bylo zjištěno, že muž vytrhl jinému muži státní vlajku z rukou, a tou napadal policisty. Následně bránil průjezdu policejního vodního stříkače. Vzhledem k tomu, že muž neuposlechl výzvy policistů, bylo proti němu použito donucovacích prostředků a vlajka byla odebrána,“ popsala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Při zákroku na říjnové demonstraci utrpělo zranění 25 policistů, dva z nich skončili v nemocnici.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme