Desítky dětí z oblasti Fukušimy přijely do Čech na ozdravný pobyt

Česká republika pomáhá japonským dětem z oblastí kolem jaderné elektrárny Fukušimy. Na ozdravný pobyt do Olivovy léčebny v Říčanech u Prahy je pozval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonské děti hostující v opavské inscenaci opery Júzuru

Japonské děti hostující v opavské inscenaci opery Júzuru | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

V Česku jsou v nyní na ozdravném pobytu dvě skupiny dětí z Japonska. Jedna je z města Hači-nohe, z prefektury Ao-mori. Jsou to především středoškoláci, kteří ztratili během loňského zemětřesení a tsunami své domovy a blízké.

V Česku jsou pak na prázdninách, stejně jako druhá skupina, která je v Praze na pozvání české vlády a ministerstva vnitra. Těchto 34 školáků je z oblasti Namie, kterou postihlo nejen zemětřesení, ale musela být evakuována kvůli radioaktivnímu spadu z poškozené elektrárny Fukušima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Tyto děti se do svých domovů pravděpodobně už nikdy nevrátí, protože oblast byla vyhlášená za neobyvatelnou.

Fukušimské děti mají před sebou nejen dvanáctidenní kúru v Olivově léčebně v Říčanech u Prahy, ale také výlety za zajímavostmi České republiky. Čekají je například prohlídky pražských pamětihodností, Kutné Hory či ondřejovské hvězdárny. Za necelé dva týdny by měly mimo jiné lépe poznat českou kulturu a historii.

Souběžně s nimi je v Česku i druhá skupina japonských dětí, jejichž pobyt zorganizovala světová organizace s humanitárním posláním Rotary opět pod záštitou ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Dnes děti přijme v Černínském paláci náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška.

„Pokud budou finanční prostředky a zájem, je možné podobné pobyty opakovat,“ sdělil Galuška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška na Rádiu Česko

Zamořená oblast Fukušimy

Situace v okolí zničené jaderné elektrárny Fukušima je totiž stále kritická. „Navštívila jsem i konkrétně oblast Namie. Je to opravdu smutné místo. Opuštěné domy, ticho, nepotkáte tam žádné lidi ani zvířata, všechno pomalu chátrá. Je to jako z Apokalypsy,“ přibližuje zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková.

Na okraji této neobyvatelné zóny ale nelegálně žije paní Juko Sugi-moto. „I přesto, že jsme nedostali žádné upozornění od místních úřadů, nejím tady žádné lesní plody, vodu piji ze svého zdroje a filtrovanou, jídlo pak nakupuji ve 30 kilometrů vzdáleném městě. Jsou to především západní potraviny,“ líčí Juko Sugi-moto.

Z továrny v japonské Fukušimě zbyly po zemětřesení a tsunami jen trosky. | Foto: Robert Mikoláš

Omezila konzumaci ovoce a zeleniny. S neviditelnou radioaktivitou bojuje Sugi-moto denně. Větším problémem pro ni je ale samota. „Žijí tady v okolí ještě asi dva lidé, ale nevídáme se. Je to těžké být sama. Nefunguje tady žádný servis, pošta je uzavřená, také o práci jsem přišla. Předtím jsem vedla kemp, teď už sem ale samozřejmě nikdo stanovat nejezdí,“ dodává žena.

Od fukušimské katastrofy uplynul rok a půl. Japonci se s traumatickou zkušeností už docela dokázali vyrovnat. Přístavní města poškozená zemětřesením a tsunami jsou už z velké části opravena nebo dokonce přestavěna. Funguje doprava, lidé se pomalu do oblastí vrací. Odhodlání a pracovitost Japonců je skutečně obdivuhodná.

Problematická je samozřejmě stále zóna přímo okolo jaderné elektrárny Fukušima, kde je oficiálně zakázáno bydlet. Radioaktivní spad se tam totiž dostal do půdy a rostlin, a oblast je tak podle odborníků neobyvatelná a minimálně několik desítek let ještě bude.

Silvie Třeslínová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme