Dětem chybí pravidelný sport. Vadné držení těla trápí téměř každé druhé, ukazuje studie
Kulatá záda, skolióza nebo předsunutí hlavy trápí téměř polovinu českých dětí a dospívající mládeže. Ukázala to studie Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s praktickými lékaři. V minulém roce sledovali více než pět tisíc dětí od pěti do 17 let. Vadné držení těla a s tím spojené potíže mělo 42 procent dětí, častěji to byli chlapci a nejvíce se problémy vyskytovaly u 17letých teenagerů.
„Hraju beachvolejbal pak chci hrát tenis, ale nevím, jestli mi to máma dovolí,“ popsala jedna z dívek v pražských Žlutých lázních, kde je do konce léta příměstský tábor.
Dětí je tu často tolik, že musí organizátoři další táborníky odmítat. Celý den pak na účastníky čekají hlavně sportovní aktivity.
„Jsme areál, který je na břehu řeky Vltavy, jsme v prostředí, kde je to možné. To znamená, že děti nejen využívají beachvolejbalové kurty, pingpongové stoly, každé ráno ale mají také rozcvičku, což považujeme za velmi důležité,“ říká mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze.
Děti, které si často stěžují na bolest hlavy nebo zad, mají možná jen nedostatek pravidelného pohybu. Téma natáčela redaktorka Kristina Lamperová
Děti, se kterými jsem mluvila, byly ve věku od sedmi do deseti let. Podle studie Státního zdravotního ústavu tato kategorie problémy s nedostatkem pohybu příliš nemá. Z údajů vyplývá, že pravidelně se hýbe až 70 procent devítiletých dětí.
Problémy mají hlavně starší školáci od sedmé třídy výše a teenageři. V 17 letech pravidelně sportuje už jen asi 30 procent dětí.
„Nejčastěji to bývají kulatá záda. Potom v tom školním věku, kolem šesté až sedmé třídy, kdy začíná skolióza, a třetí záležitost, to jsou bolesti bederní páteře. Je teda pravda, že za poslední dobu přibývá dětí, které zejména ve školním a pozdějším školním věku mají potíže typu bolesti zad, bolesti hlavy od krční páteře,“ popisuje nejčastější zdravotní potíže místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.
Bolesti hlavy i zad
Děti s vážnějšími zdravotními problémy, například skoliózou nebo s bolestmi bederní páteře, už musí vyhledat pomoc odborníka nebo chodit na rehabilitaci. Podle prezidenta Unie fyzioterapeutů Vladana Toufara se dnešní mládež hýbe málo:
„Pokud se zaměříme na bolesti zad a vadné držení těla, určitě souvisí s pohybovou chudostí, kterou dnes ty děti mají. Zhruba jen necelá třetina dětí dosahuje jakési doporučené aktivity, která říká, že by dítě mělo mít minimálně hodinu každodenní pohybové aktivity.“
Vadné držení těla vede také k bolesti hlavy, kterou pravidelně zažívá zhruba pětina dětí z pěti tisíc, které se studie zúčastnily.
Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu na tom byly zdravotně hůře ty, které častěji trávily čas doma a méně venku na hřišti. Zdravotní pojišťovny dají ročně za rehabilitaci kolem šesti miliard korun.