O práci pediatra je mezi lékaři zájem. Častěji ale končí v nemocnici než v ambulancích. „Málokdo si troufne otevřít nebo převzít ordinaci a dělat v ní sám,“ přiznává Mucha ze spolku Mladí praktici.
Poruchami příjmu potravy či sebepoškozováním projevují úzkost děti, které se dostaly na pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice. Snažíme se s nimi hovořit o tom, co se stalo, říká přednostka.
Dětským pohotovostem v nemocnicích chybí pediatři. Primáři 55 dětských oddělení se před časem obrátili na ministra zdravotnictví s výzvou, aby s personální krizí pomohli praktici pro děti a dorost.
Praktičtí lékaři argumentují, že sami mají příliš práce ve svých ordinacích. Podle resortu zdravotnictví je největší problém v tom, že se spolu obě strany nedokáží už dva roky dohodnout.
„Černý kašel se zatím vymýtit nepodařilo, proto se pediatři snaží ochránit děti a říkat, že očkování hexavakcínou je potřeba zahájit včas a neoddalovat ho,“ říká pediatrička Hana Cabrnochová.
Lékařské fakulty prý od akademického roku 2019/20 o 15 procent navýšily počet studentů, z nichž první jsou tedy nyní ve čtvrtém ročníku, a absolventů tak bude v blízké budoucnosti přibývat.
Město Větřní hledá lékaře od jara, porodnice ve Stodu po šedesáti letech končí. „Děláme všechno pro to, abychom získali budoucí dětské lékaře,“ ujišťuje Jan Lebl z České pediatrické společnosti.
Desítky kilometrů musejí dojíždět někteří rodiče, aby pro své děti sehnali pediatra. Vyhlídky do budoucna navíc nejsou optimistické a během několika let může být bez pediatra až třetina dětí.
„Německá strana je tomu nakloněná. Čekají nás další jednání s představiteli nemocnice v Selbu a v Marktleuthenu,“ plánuje místostarosta Aše Matala. Jazykové bariéry se nebojí, v Německu pracují Češi.
Lékaři rodičům doporučují, aby návštěvu pohotovosti zvážili, pokud opravdu nejde o závažný případ, tedy pokud děti nemají silné projevy nemoci, jako je například dušnost.
„Nejvíc dětí chodí s RS virózami, o které ohrožují nejvíce nejmenší děti. Rozhodně se potýkáme s chřipkou, nejsme úplně v epidemii, ale myslím, že se tam blížíme,“ říká lékařka.
„Kapacita dětských lékařů na našem okrese je přeplněna. A když se lidé obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu, tak jim říkají, ať třeba jezdí do Prahy nebo do Hradce Králové,“ říká končící lékařka.
Lékaři na pohotovostech nestíhají kvůli neakutním případům, píše Mf Dnes. Lidé nezvládají svou práci kvůli starosti o příbuzné, píše Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Svaly menších dětí nejsou na tak velké skoky, jaké trampolína umožňuje, stavěné. „Dítě není zvyklé padat z takové výšky. Při dopadu se mohou stát úrazy končetin,“ upozorňuje Dominika Štefflová.
„Pokud dítě není v pořádku, tak ponechat dítě doma v tom klidovém domácím režimu. A podle příznaků prostě podat léky. A pokud se stav nelepší nebo si rodiče neví rady, tak lékaře kontaktovat.“
Za dva roky se HIV potvrdil u více než tisícovky dětí. Úřady viní oblíbeného pediatra, který měl u svých pacientů opakovaně používat stejné injekční jehly, aby ušetřil.
Vadné držení těla a s tím spojené potíže mělo podle studie Státního zdravotního ústavu 42 procent dětí, častěji to byli chlapci a nejvíce se problémy vyskytovaly u 17letých teenagerů.
Každý pátý školák v Česku tloustne. Hlavním důvodem je málo pohybu a vysedávání u počítače. Lékaři navíc varují, že problém se v dospělosti ještě zhorší.
Počet lékařů pro děti v Královéhradeckém kraji neustále klesá. Navíc osmdesáti procentům z nich je nad padesát let. Dosluhující lékaře ale nemá kdo nahradit.
Průměrný věk českého pediatra přesáhl 56 let. Tři procenta českých pediatrů jsou mladší 40 let. Vyplývá to z posledních dat zdravotnických statistiků. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o demografickou katastrofu a hrozí, že za několik let nebude mít děti kdo léčit.