Do Česka dorazilo několik tun výrobků kontaminovaných fipronilem. Úřady po nich pátrají
Několik tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronil dorazilo do Česka. Varování z Německa v úterý obdrželi čeští veterináři, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy. Firmu, která zásilku dostala, neuvedl.
"Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků," řekl Majer. Podrobnosti nesdělil, veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.
„Jakmile budeme mít dostatek informací o tom, jak bylo s uvedenými vaječnými produkty naloženo, učiníme vše pro to, aby byl ochráněn spotřebitel,“ prohlásil Majer pro Radiožurnál.
Výrobce stáhl z prodejen šest šarží Zlatých věnečků. Mohl by v nich být pesticid fipronil
Číst článek
Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve 40 zemích světa, včetně 24 z 28 členských zemí Evropské unie. Z evropských supermarketů již byly staženy miliony těchto vajec. Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů.
V České republice se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.
Mluvčí Evropské komise DPA potvrdil, že jedinými členskými zeměmi EU, které zatím skandál neovlivnil, jsou Litva, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků v minulých týdnech několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.