Ukrajina může začít používat protipěchotní miny. Kyjev odstoupil od takzvané Ottawské úmluvy

Ukrajinský parlament schválil zákon o odstoupení země od takzvané Ottawské úmluvy, která zakazuje výrobu a používání protipěchotních min. Napsal to v úterý server Ukrajinska pravda s odvoláním na poslance Romana Kostenka, který upozornil, že Rusko není signatářem úmluvy a miny používá. Prezident Volodymyr Zelenskyj už dotyčný zákon podepsal, upozornil server RBK-Ukrajina.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nášlapné miny u zničeného obrněného vozu proruských militantů nedaleko Slavjansku na Ukrajině

Nášlapné miny u zničeného obrněného vozu proruských militantů nedaleko Slavjansku na Ukrajině | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Nejvyšší rada (parlament, pozn.) právě hlasovala pro zastavení platnosti Ottawské úmluvy v případě Ukrajiny. Je to historické rozhodnutí, která nám vrací právo používat a vyrábět protipěchotní miny – důležitý prvek ženijní obrany na bojišti,“ uvedl Kostenko pro server Ukrajinska pravda.

25:43

Rusko nebude poraženo na frontě, ale ekonomicky imploduje zevnitř, je přesvědčený režisér Marhoul

Číst článek

Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi a invazní vojska podle Kostenka miny běžně používají. „Nemůžeme dál bojovat se svázanýma rukama,“ dodal poslanec.

Zelenskyj odpoledne na síti X napsal, že bezodkladně podepsal normy nyní schválené parlamentem, mezi nimi i ten o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy.

„Budeme schopni dosáhnout přinejmenším parity v silách a prostředcích nezbytných k obraně před ruskou agresí,“ uvedl prezident a také upozornil, že Moskva není signatářem úmluvy.

Agentura Ukrinform napsala, že schválený zákon pozastavuje účast Ukrajiny na Ottawské úmluvě dočasně, dokud neskončí ruská ozbrojená agrese vůči této zemi.

V důvodové zprávě se podle agentury uvádí, že Ukrajina uplatňuje právo na sebeobranu a je nucena uchýlit se k revizi svých mezinárodních právních závazků kvůli ochraně územní celistvosti a suverenity. Kyjev nyní musí rozhodnutí formálně oznámit OSN.

Agentura Reuters už dříve napsala, že z používání protipěchotních min se viní obě válčící země. Ruské ministerstvo zahraničí podle této agentury před několika dny prohlásilo, že Ukrajina už používá protipěchotní miny, a proto odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy nebude mít žádný dopad na bojiště.

7:25

Dohoda o míru, nebo cla. Trump chce ukončit válku a našel způsob, jak zapojit Evropu, říká Landovský

Číst článek

Ottawská úmluva zakazuje použití, skladování, výrobu a převod protipěchotních min. V platnost vstoupila v roce 1999 a ratifikovalo ji kolem 160 zemí včetně České republiky. Například Spojené státy, Rusko nebo Čína tak ovšem neučinily.

Úmluva podle mezinárodní kampaně za zákaz nášlapných min (ICBL) pomohla zachránit nespočet životů. Protipěchotní miny byly zakázány, protože jsou ze své podstaty nehumánní a nerozlišují mezi bojovníky a civilisty, uvedla už dříve kampaň.

Tyto zbraně přitom zůstávají smrtící celá desetiletí. Na konci února ICBL varovala, že úmluva čelí kvůli ruské vojenské agresi vůči Ukrajině bezprecedentním hrozbám.

Od Ottawské úmluvy odstupují kvůli obavám z Moskvy i další evropské země sousedící s Ruskem nebo jeho spojencem Běloruskem – konkrétně Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko, jejichž parlamenty tento postup už letos schválily.

Kroky k témuž podniká i Polsko. Agentura Reuters nedávno napsala, že Finsko a Litva se chystají v příštím roce zahájit domácí výrobu protipěchotních min, aby zásobily sebe a případně i Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme