Do Česka se ženou bouřky, vichřice a kroupy

Počasí posledních týdnů by se dalo nazvat aprílovým než letním. Tropická vedra střídají bouřky s deštěm a meteorologové v posledních týdnech několikrát varovali před prudkými lijáky. Další upozornění vydali dnes - týká se večera a noci na zítřek. V létě se ve vodě vyskytují jedovaté sinice. Lidé by se v takových nádržích koupat vůbec neměli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy o velikosti několika centimetrů

Kroupy o velikosti několika centimetrů | Foto: Jan Rosenauer

Meteorologové varují před bouřkami a vichřicí. Po teplém víkendu a dnešním tropickém dni, přejde přes Českou republiku studená fronta. S krupobitím by měli počítat především obyvatelé Vysočiny a Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského kraje.

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl Luboš Moravčík z Českého hydrometeorologického ústavu, počasí se může zkazit už večer: "Očekáváme, že se vyskytnou i výraznější srážky, a v důsledku těchto přívalových srážek může dojít k lokálním zatopením komunikací, suterénních prostor budov a vzestupu hladin na malých tocích."

Jaká je konkrétní předpověď, se dozvíte z naší stránky Počasí.

Teplé počasí přeje toxickým sinicím

S létem se opět v našich vodách přemnožily sinice. Hygienici pečlivě sledují kvalitu vody v jednotlivých přírodních koupalištích a podle množství sinic ve vodě vydávají varování a zákazy koupání. Lidé je ale podceňují a často považují za zbytečné.

Vedoucí Národního centra pro sinice a jejich toxiny Blahoslav Maršálek ale před takovým přístupem důrazně varuje. Toxické látky, které sinice uvolňují, se totiž kromě přímého polknutí vody, do našeho těla vstřebávají i kůží.

"Sinice představují reálné zdravotní riziko a byl bych rád, kdyby to každý vnímal naprosto vážně. Můžete mít záněty očí, spojivek, kůže, která může zčervenat. Alergici by si především měli dávat pozor, protože tam jsou závažnější kožní onemocnění - mohou znamenat zvýšení astmatu a podobně. Když takovou vodu polknete, hrozí například průjmy a zvracení," uvedl Maršálek.

Ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách koupání v podezřelých přírodních nádržích vůbec nedoporučuje. Pokud se tak stane, ve vodě nebuďte déle než deset minut. Poté je nutné se osprchovat čistou vodou a odstranit tak z pokožky řasy a sinice.

Naděžda Hávová, Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme