Dobeš ustupuje. Místo školného navrhne vyšší poplatky za delší studium
Ministr školství Josef Dobeš se dnes vyjádřil k protestním akcím, které kvůli navrhované reformě vysokých škol zahájili studenti v rámci Týdne neklidu. Protestujícím vadí především zavedení školného a omezování akademických svobod. Ministr teď vyjádřil ochotu ustoupit v otázce placeného studia.
„Zásadní výhrada studentů bylo celou dobu školné. Je to vlastně ústupek a vyjití vstříc studentům," prohlásil Dobeš. Ministr školství označil nový návrh také za ústupek koaličním partnerům. „Všichni se shodujeme, že v této situaci je to jeden z možných kompromisů,“ dodal.
Dobeš podle svých slov navrhne vládě, aby se namísto plošného placení školného zvýšily poplatky za překročení standardní délky studia. Výrazně by se pak studentům oproti dnešku prodražilo studium na další vysoké škole.
Redaktorka Klára Bílá shrnula zásadní změny v reformě školství v Odpoledním Radiožurnálu
V současnosti je prodloužení bakalářského nebo magisterského studijního programu o rok bezplatné, podle ministra školství to ale není spravedlivé vůči daňovým poplatníkům. Dobeš totiž považuje za asociální, že ti, co vysokou školu nemají, platí ze svých daní ty, kteří si vysokoškolské vzdělání prodlužují.
Vzdělání na vysokých školách tedy bude úplně zadarmo, pokud vysokoškolák nepřekročí délku běžné doby studia. V praxi to znamená, že bakalářský program musí dostudovat do tří let a navazující magisterský do dvou let.
Po celém Česku se konají akce proti navrhované reformě vysokých škol
Číst článek
„Vše nad to dát zpoplatněné. Když budou dvě vysoké školy, tak také výrazně zpřísnit. Když někdo dneska studuje druhou školu, platí zhruba 2500 ročně, což je minimum a tento systém je neudržitelný,“ vyjádřil se Dobeš.
Poplatky za delší a další studium by se mohly vyšplhat až na 26 tisíc korun ročně. Všechny tyto peníze by byly navíc do rozpočtu samotných škol, které by si mohly určit i výši poplatku.
Školné není to hlavní, ozývají se akademici
Reakce na nový návrh ministra Dobeše jsou rozpačité. „Školné rozhodně nebyla naše hlavní výtka,“ podotýká zástupce studentů, místopředseda Akademického senátu Univerzity Karlovy Josef Fontana.
Mezi hlavní výtky řadí Fontana obavy z omezení samosprávy vysokých škol zřízením nových orgány, neodůvodněné omezení zastoupení studentů v akademických senátech a celkovou nepropracovanost dokumentu. Právě kvůli jejich nevyslyšení proto podle Fontany studentský Týden neklidu poběží dál.
Fontana i tak krok ministra Dobeše vítá, v jeho částech ale vidí problémy. „My chceme, aby studenti vyjížděli na zahraniční pobyty. Kdybychom nechali studenty platit už po standardní době studia, tak student, který vyjede, už by automaticky musel platit,“ uvádí s tím, že málokdy se povede uznat maximum ze zahraničního pobytu studenta. „Potom je nutné prodlužovat minimálně ten jeden semestr.“
„Ono se to liší obor od oboru, protože v některých oborech, třeba technických, vám škola uzná výsledky studia v zahraničí. Na českých humanitních oborech je toto výrazně obtížnější,“ vysvětluje předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.
Hosty večerních Ozvěn dne byli místopředseda Akademického senátu UK Josef Fontana a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer3
Fischer považuje nový Dobešův návrh v atmosféře současných jednání za vstřícný krok: „Na druhé straně trváme na tom, že je potřeba si sednout a je potřeba v dalších jednáních si říci, co v legislativních změnách má a nemá smysl, jaká je podstata těch problémů vysokého školství, jaké problémy vysoké školy trápí a jakým způsobem k jejich řešení přistoupit.“
Samotní studenti se k novému návrhu reformy školství staví vlažně. Jan Gruber z Iniciativy pro svobodné vysoké školy připomíná, že návrh reformy ministr ještě z projednávání vlády nestáhl, a o to vlastně studentům jde během protestů v rámci Týdne neklidu prý nejvíce.
ČSSD návrh reformy bez školného vítá
„My vítáme stažení návrhu školného jako takového, protože to bylo nepromyšlené a samozřejmě to mělo celou řadu úskalí,“ potvrzuje senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Připomíná ale, že sociální demokracie neříká jasné ano i ostatním problémům, které ve vysokém školství jsou.
V Pardubicích studenti v rámci Týdne neklidu diskutovali
Číst článek
„Na druhou stranu návrh, který řekl pan ministr dnes, mně přijde šitý horkou jehlou, protože je tam celá řada věcí, které je nutné dát na papír a je nutné zdůvodnit,“ říká.
Senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek k reformě školství bez školného mluvil v pořadu Stalo se dnes
V takovém případě by ČSSD podle Chládka byla schopna vyjednávat. A spolurozhodovat by prý měla i opozice.
„Zcela rozhodně tam musí být odpovězeno na několik otázek. Například by tam měla být i informace o tom, jakým způsobem se bude postupovat v případech vhodných zvláštního zřetele.“ Podle Chládka se to týká třeba už akademiky zmíněného studentského pobytu v zahraničí nebo dlouhodobé nemoci.
Původní návrh reformy počítal s tím, že všichni studenti budou platit školné maximálně ve výši deseti tisíc korun za semestr. Zaváděl by také systém studentských půjček.