Držitelé zbrojních průkazů podle Práva budou muset mít psychologické testy
Žadatelé o zbrojní průkaz budou zřejmě muset mít psychologické testy. Jak zjistilo Právo, usiluje o to ministr vnitra František Bublan. Mladá fronta Dnes kritizuje prezidenta Václava Klause a premiéra Jiřího Paroubka kvůli jejich sporům. Podle Hospodářských novin je nevkusné, co se děje kolem jmenování nového ministra zdravotnictví.
Ministr vnitra František Bublan chce, aby žadatelé o zbrojní průkaz museli absolvovat psychologické testy. Prověřování psychického stavu majitele zbraně by se pak mělo opakovat vždy po pěti letech. Informuje o tom Právo. Češi, kteří chtějí legálně vlastnit zbraň, musí nyní projít pouze lékařským vyšetřením. Podle Bublana ale praktický lékař nemusí případné psychické problémy žadatele o zbrojní průkaz vůbec odhalit.
Bublan chce podle Práva také navrhnout, aby bylo pro držitele zbraní povinné opakování psychologických testů vždy po pěti letech. Psychologický profil člověka se totiž může změnit. Vláda už navrhovala zavedení psychologických testů při získávání zbrojního průkazu v roce 2001. Sněmovna ale tehdy návrh na povinné psychotesty nepodpořila.
Mladá fronta Dnes kritizuje prezidenta Václava Klause a premiéra Jiřího Paroubka kvůli jejich sporům. Podle deníku se chovají nepřiměřeně. Hospodářské noviny pak označují dění kolem jmenování nového ministra zdravotnictví za "nevkusné představení". Právo si myslí, že pokud David Rath odstoupí z čela České lékařské komory, měl by ho prezident šéfem zdravotnictví jmenovat.
Mladá fronta Dnes připomíná, že neshody panovaly i mezi bývalým prezidentem Václavem Havlem a Klausem, který tehdy zastával funkci předsedy vlády. Podle deníku jsou také rozpory mezi Klausem a Paroubkem daleko osobnější. Podle Hospodářských novin je nevkusné, co se děje kolem jmenování nového ministra zdravotnictví.
Rath se podle deníku zatím ve funkci prvního náměstka ministerstva zdravotnictví chová "ofenzivně" a zatím i v zájmu pacientů, především pokud jde o ohlášené zveřejnění dat o kvalitě léčby a tlak na uzavření 'špatných' nemocnic. Pokud se Rath vzdá funkce prezidenta ČLK, jak avizoval, nebude mít podle Práva prezident Klaus "relevantní důvod", proč ho nejmenovat ministrem zdravotnictví.
Příliv přímých zahraničních investic dosáhne letos podle odhadů agentury Czechinvest a České národní banky rekordních asi 220 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než loni, kdy do ČR ze zahraničí přiteklo přes 114 miliard korun, informuje dnešní Právo. Od ledna do srpna zahraniční firmy v ČR investovaly už téměř 190 miliard korun.
Na celkovém výsledku se bude z více než třetiny podílet příjem státu z privatizací, zejména Českého Telecomu a Unipetrolu, řekl Právu generální ředitel agentury na podporu podnikání Czechinvest Radomil Novák. Česko se podle něj stává stále přitažlivější zemí zejména pro projekty technologických center a strategických služeb, kdy firma z jednoho místa poskytuje například právní, finanční nebo poradenské služby pro celou Evropu.
Ptačí chřipky se obává 55 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro dnešní Mladou frontu Dnes, kterého se zúčastnilo 507 respondentů. Většina dotázaných - 64 procent - ale uvedla, že se proti chorobě nijak bránit nebude.
Očkováním proti běžné chřipce se chce naopak podle průzkumu v Mladé frontě Dnes ochránit 32 procent lidí, další čtyři procenta dotázaných shání lék na ptačí chřipku Tamiflu. Za tento přípravek by také byla ochotna řada občanů zaplatit 1000 korun - nejčastěji respondenti s vysokoškolským a středoškolským vzděláním a lidé, jejichž měsíční příjem činí více než 14 tisíc korun.
Mimořádný zářijový audit ve státním podniku Čepro zjistil, že zásoby pohonných hmot, které mají v jeho skladech uloženy firmy i Státní správa hmotných rezerv, odpovídají účetní dokumentaci. "Nestalo se to, čeho jsme se obávali. Zásoby třetích osob sedí," řekl Hospodářským novinám generální ředitel Čepra Pavel Švarc, který kontrolu nechal provést po svém srpnovém nástupu do funkce.
Znamená to, že kromě sporných pohledávek, uplatňovaných v kuaze firem kolem stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře a společnosti Bena, nejsou o uložených zásobách dalších firem žádné pochybnosti, uvádějí Hospodářské noviny. Předchozí ředitel Čepra Tomáš Kadlec uvedl, že zásoby musely být v pořádku. Aktuální inventura byla podle něj zbytečná.