‚Bolest za všechny domorodé i nedomorodé lidi.‘ Australský soud zamítl klimatickou žalobu proti vládě
Domorodí obyvatelé z Torresova průlivu prohráli spor s australskou vládou, kterou obvinili z nedostatečné snahy ochránit jejich ostrovy před dopady klimatických změn. Soud obvinění zamítnul, napsala v úterý agentura AFP. Podle oficiálních dat se hladina moře v oblasti zvyšuje až třikrát rychleji, než je světový průměr, což představuje vážnou hrozbu pro místní komunity.
V roce 2021 podali dva domorodí obyvatelé, Pabai Pabai a Paul Kabai, žalobu proti tehdejší australské vládě. Obvinili ji z porušení povinnosti řádné péče a z nedostatečné ochrany ostrovů v Torresově průlivu před dopady klimatických změn.
Soud ale žalobu domorodců z ostrovů Boigu a Saibai zamítl s odůvodněním, že ačkoliv má změna klimatu na ostrovy zničující vliv, australské zákony v tomto případě odsouzení vlády neumožňují. Soudce navíc doplnil, že o klimatické politice by měl rozhodovat parlament, a ne australské soudy, napsal server BBC.
V zásadním případu pro klimatickou odpovědnost farmář z Peru neuspěl. Soud žalobu na RWE zamítl
Číst článek
„Myslel jsem si, že soud rozhodne v náš prospěch, a jsem v šoku. Není to jen má bolest, je to bolest za všechny domorodé i nedomorodé lidi, které nějak zasáhla změna klimatu,“ uvedl Kabai.
Žaloba uvádí, že pokud se globální teplota zvýší o více než 1,5 stupně Celsia, některé ostrovy se brzy stanou neobyvatelnými. Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že lidstvo by mohlo tuto hranici překročit ještě před koncem desetiletí. V některých částech úžiny stoupá hladina moře podle oficiálních dat až třikrát rychleji, než je světový průměr.
Soudce Michael Wigney vytkl bývalé vládě Scotta Morrisona, že si mezi roky 2015 a 2021 stanovila klimatické cíle tak, že nerespektovaly vědecká doporučení. Tato vláda přijala cíl omezit emise do roku 2030 o zhruba 26 procent.
Současná vláda Anthonyho Albaneseho, která je u moci od roku 2022, přijala rozhodnutí o snížení emisí o 40 procent do konce desetiletí a počítá s dosažením klimatické neutrality v roce 2050.
V Torresově průlivu, který se nachází mezi Austrálií a Papuou-Novou Guineou, žije méně než 5000 obyvatel. V průlivu je zhruba 270 ostrovů, většinu z nich nikdo neobývá. Komunity žijící na obydlených ostrovech však čelí vážným problémům způsobeným stoupající hladinou moří v důsledku globálního oteplování. Obyvatelé ostrovů mají australské občanství.