Dvojí ceny se už v Česku vyskytují spíše ojediněle
V Česku se stále nepodařilo vymýtit praxi nevýhodných cen pro cizince nebo příslušníky menšin ve srovnání s většinovou nabídkou. Stížnosti tohoto charakteru musí stále řešit kancelář veřejného ochránce práv. I když ombudsman uznává, že obchodníci mají právo nasadit si jakékoliv ceny, neměli by se tím dotknout důstojnosti některého ze zákazníků nebo celé skupiny potenciálních klientů.
„Paradoxně my jsme zejména našim klientům vysvětlovali, co není diskriminace. Takže my jsem se k té problematice dostali, řekněme, z opačného spektra. Zjistili jsme, že ochrana spotřebitele na základě § 6, který zakazuje diskriminaci, nám přebujela takovým způsobem, že ochránce měl za potřebné vysvětlit všem stěžovatelům, co diskriminace je a co diskriminace není,“ řekl vedoucí oddělení rovných příležitostí Kanceláře ombudsmana Michal Čermák.
Kancelář ombudsmana podle jeho slov například vysvětlovala seniorovi, že pokud mu telefonní operátor neposkytne studentský tarif, tak se nejedná o diskriminaci z důvodu věku, naopak diskriminací bylo podle práva EU zamezení vstupu polských státních příslušníků na fotbalový stadion.
Michal Čermák z Kanceláře ombudsmana a Pavel Hlinka ze Svazu obchodu a cestonvího ruchu diskutují o nevýhodných cenách pro určité skupiny zákazníků v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Hlinka podle svých slov nikdy neslyšel o žádném případu diskriminace zákazníků.
„Já si totiž myslím, že náš obchodník nebo náš hospodský je stejný jako pan Palivec, ten nalije každýmu a prodá každýmu, protože by byl sám proti sobě, kdyby to neudělal,“ uvedl Pavel Hlinka.
Pokud jde o takzvané dvojí ceny, podle něj už v poslední době neexistuje, že by třeba v pohostinství nebo v ubytovacích službách někdo dával jiné ceny Čechům a jiné cizincům.
„Jestli jsem to někde viděl, tak je to na hradech a zámcích, a tam je to státní podnik,“ řekl Pavel Hlinka.
S tím souhlasí i Michal Čermák. Jak dodal, problém dvojích cen pro cizince byl aktuální zejména v 90. letech minulého století, v současné době se jedná spíše o ojedinělé případy.