60 zemí se přidalo k dohodě Evropské unie s USA o snížení emisí metanu. Leyenová vyzývá i další

Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na kterém se v září Evropská unie dohodla se Spojenými státy. Uvedla to ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na tiskové konferenci tři dny před začátkem klimatické konference COP26 mluvila i o dalších souvisejících tématech, například o podpoře ekologické transformace v chudších zemích.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Zatím se k nám připojilo 60 zemí a samozřejmě vyzýváme další, aby se přidali k této ambici,“ citovala šéfku unijní exekutivy agentura Reuters. Plán snižování metanových emisí podpořily například Japonsko, Nigérie nebo Pákistán.

‚Musíme mluvit jazykem síly.‘ Francouzi zadrželi britskou rybářskou loď lovící u ústí řeky Seiny

Číst článek

Takzvaný globální metanový závazek, který EU a USA ohlásily minulý měsíc, stanovuje „kolektivní cíl“ v podobě třicetiprocentního snížení emisí do konce dekády ve srovnání s produkcí z roku 2020. Metan je podle vědců druhým největším původcem oteplování klimatu po oxidu uhličitém a k jeho vypouštění do atmosféry se upíná čím dál větší pozornost. Zmiňuje jej i srpnová zpráva OSN, respektive jejího Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), podle níž je koncentrace metanu v atmosféře nejvyšší za posledních 800 tisíc let.

Rozvojové země

Společnou iniciativu proti emisím chtějí její tvůrci oficiálně spustit na nadcházející klimatické konferenci OSN, která ve skotském Glasgowě začíná v neděli. Evropská komise ve čtvrtek prezentovala i další body, které na jednáních hodlá EU prosazovat.

Evropský blok se chystá „nabádat rozvinuté země, aby zvýšily klimatické finance ve snaze dosáhnout cíle v podobě 100 miliard dolarů“. Prohlášení se týká slibu z roku 2009, podle kterého měly vyspělé ekonomiky do roku 2020 začít každoročně přispívat rozvojovým zemím na boj proti klimatickým změnám částkou 100 miliard dolarů (přes 2,2 bilionu korun). Příspěvky se ale zatím nikdy na vytyčenou hranici nedostaly.

Von der Leyenová dále avizovala spuštění partnerství s Jihoafrickou republikou, které má uspíšit její snahu skoncovat s používáním uhlí. Do přípravy iniciativy jsou prý kromě Evropské unie zapojeny i Spojené státy a Británie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme