Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal v otázce domácích porodů za pravdu státu
Zákaz poskytování zdravotní péče porodními asistentkami při domácích porodech v Česku neporušuje práva rodiček. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten projednával stížnosti dvou Češek na to, že české právo neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.
Soud ve Štrasburku dospěl k závěru, že nedošlo k porušení článku Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který se týká práva na respektování soukromého a rodinného života.
„Soud vzal v úvahu také skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů,“ uvádí se v prohlášení.
Podle ESLP nebyla porušena práva rodiček v ČR. V ČRo debatovali poslanec ODS a porodník B. Svoboda a D. Záhumenský z Ligy lidských práv
Jedna z matek, které si stěžovaly, Šárka Dubská, si myslí, že soud musel svým verdiktem dát státu za pravdu, protože v Česku není odpovídající zázemí pro porodní asistentky.
„Doufám, že tam apelují na vládu České republiky, že by měla přijmout taková opatření, aby se tady porodní asistentky vzdělávaly a měly materiální, legislativní a odborné zázemí,“ uvádí.
Šárka Dubská i druhá stěžovatelka Alexandra Krejzová si přály rodit doma, ale nemohly najít žádné porodní asistentky.
Jako důvod označily zákon o zdravotních službách, který platí od dubna 2012, a který asistentkám hrozí vysokými pokutami, pokud budou pracovat bez potřebných povolení.
Evropský soud pro lidská práva
„Je potřeba říci, že to rozhodnutí ještě nemusí být konečné, stěžovatelky mají možnost obrátit se na velký senát Evropského soudu pro lidská práva.“
„Před několika lety o podobném případu v Maďarsku rozhodl soud opačně a shledal porušení práv rodičky,“ upozorňuje advokát David Záhumenský z Ligy lidských práv.
Rozhodnutí soudu zatím nenabylo právní moci, ministerstvo zdravotnictví ho ale podle mluvčí resortu Štěpánky Čechové přijalo kladně.
„Obsah rozsudku budeme teď analyzovat a až po seznámení se s ním, budeme rozsudek případně komentovat více. Ministerstvo je každopádně se současnou právní úpravou spokojeno,“ dodává mluvčí.
Porod doma je obrovské riziko
Zákon porod doma umožňuje, pokud ale žena chce porodní asistentku, musí si péči zaplatit sama, zdravotní pojišťovny ji nehradí.
Ženy mohou rodit i v porodnici jen za přítomnosti asistentky, lékař ale musí být v dosahu. Ministerstvo zdravotnictví je se současnou právní úpravou spokojené.Podle resortu je porod v nemocnici bezpečnější, protože je na místě personál a potřebné vybavení.
Podobný názor zastává také poslanec ODS a porodník Bohuslav Svoboda.
„Jsem přesvědčen, že porod doma je obrovské riziko pro dítě a dokonce i poměrně vysoké pro matku. Protože jsem měl možnost být u více než 3 tisíců porodů, vím jak je situace vážná a komplikovaná, rozhodl jsem se, že za to dítě budu bojovat, budu mu vybojovávat nejlepší možné podmínky,“ naznačuje.
Zároveň dodává, že proti domácím porodům za určitých podmínek není, ale požaduje změnu v zákoně.
„Chci iniciovat v parlamentu, a už o tom jednáme na půdě zdravotního výboru, že vydefinujeme podmínky, za jakých je možné porod vést,“ říká.
„Protože místo, kde se porod odehrává, je nepodstatné, podstatné je to, co je zajištěno, abychom byli schopni dítě při komplikaci udržet při životě. A zároveň také dát plnou právní zodpovědnost porodní asistence, která porod povede,“ shrnuje Svoboda.
Možnost volby
Porodní asistentky potřebují k porodům doma patřičnou registraci a podle jejich unie úřady nechtějí taková oprávnění vydávat.
„My vnímáme to rozhodnutí hlavně tak, že Evropský soud pro lidská práva řekl, že se nemůže vměšovat v této záležitosti do politiky národních států. Že to je politická věc. Zároveň ale uznal všechny nároky stěžovatele v tom smyslu, že české porodnictví má velké slabiny. Neumožňuje ženám možnost volby.“
Většina lidí seznámených s problematikou domácích porodů, ať už na jedné, nebo druhé straně, se shoduje na jednom - zákon by měl domácí porody lépe definovat.