Guru Jára zůstane zatím na svobodě, soud rozjel kvůli sedmi znásilněním šetření na Filipínách
Už jednou utekl, přesto si Jaroslav Dobeš alias guru Jára počká na nový rozsudek mimo zdi věznice. Krajský soud v Brně podle zjištění serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu nařizovat výkon trestu nebude. Hraje se o hodně. Soud musí zjistit, jestli byl vůdce sekty na Filipínách, kam kvůli znásilnění sedmi žen uprchl, zavřený i za tyto činy. Pokud ne, má ho podle odvolacího verdiktu poslat opět za mříže. iROZHLAS.cz přináší rozhodnutí v plném znění.
„Podle rozhodnutí vrchního soudu není vyloučeno možné započítání pobytu v imigračním zařízení do trestu, který byl odsouzenému uložen, a proto soud nyní nebude nařizovat výkon trestu,“ zdůvodnila pro iROZHLAS.cz předsedkyně senátu Iveta Šperlichová, proč Krajský soud v Brně ponechá Dobeše odsouzeného za znásilnění klientek esoterické školy prozatím na svobodě.
Kutnohorská sekta vůdce Richarda: společenství plné strachu i týrání, rituály u hradu a tři úmrtí
Číst článek
Dobešův právní zástupce tvrdí, že jeho klient žádný další útěk nechystá. „Je na území České republiky a zůstane tady až do pravomocného rozsudku,“ řekl Athanassios Pantazopoulos. Dobeš je podle advokáta připravený nový verdikt respektovat, ať už bude jakýkoli.
Dobešův případ se táhne už přes deset let. Za mřížemi si měl odsedět 5,5 roku, nakonec dostal souhrnný trest. Ze země ale utekl ještě před vynesením prvního verdiktu v roce 2014. Na Filipínách byl i se svojí spolupracovnicí Barborou Pláškovou, také odsouzenou za znásilnění, zadržen o rok později. Umístěni byli v detenčním zařízení imigračního úřadu v Manile. Zpět do Česka se je podařilo dostat až loni v srpnu.
Záhy byli Dobeš s Pláškovou propuštěni na svobodu. Krajský soud v Brně, který jejich případ posuzoval, totiž došel k závěru, že si trest dostatečně odpykali ve filipínské vazbě. V ní strávila dvojice – ovšem z vlastní vůle – přes osm let. Deportaci se totiž aktivně bránila. Proti propuštění se ohradila státní zástupkyně, její stížnost ale neměla odkladný účinek.
Rozhodnou Filipíny
Vrchní soud v Olomouci přitom stížnost loni v prosinci přijal jako opodstatněnou, jak s odkazem na právního zástupce odsouzených informoval server iDnes.cz, a nařídil případ znovu projednat a rozhodnout. To nyní oficiálně potvrzuje také mluvčí odvolacího soudu Stanislav Cik. Podle něj musí brněnský soud důsledně objasnit důvod zadržení dvojice na Filipínách i jejich následného pobytu v imigrační vazbě.
Soudní tahanice
Dobešova škola Poetrie fungovala zhruba od roku 1997. Policie se na sektu zaměřila kolem roku 2007.
- 2014 - První verdikt za osm znásilnění. Dobeš dostal trest 10 let vězení, Plášková 9,5 roku.
- 2015 - Odvolácí soud verditk zrušil, případ vrátil na začátek.
- 2018 - Dobeš dostal za znásilní šesti žen 7,5 roku, Plášková také.
- 2018 - Odvolací soud udělil Dobešovi za jedno znásilnění 5,5 roku. Plášková dostala 5 let vězení.
- 2019 - Nejvyšší soud odmítl dovolání, Ústavní soud ústavní stížnost.
- 2020 - Soud nepravomocně uznal dalších šest znásilnění.
- 2021 - Odvolací soud potvrdil dalších šest znásilnění. Trest pro neúčelnost neuložil.
„Podle vrchního soudu zůstává tato základní otázka doposud neobjasněna,“ uvedl mluvčí Cik s tím, že není jasné, jestli bylo důvodem zadržení „pouze a výlučně“ porušení vnitrostátních předpisů Filipín. „Nebo zda dalším nebo snad dokonce jediným důvodem pro zadržení a umístění do imigrační vazby byla skutečnost, že filipínské orgány byly informovány o trestním stíhání na území České republiky,“ vysvětlil.
Situace je komplikovanější, jelikož Česko nemá s Filipínami uzavřenou dohodu o mezinárodní justiční spolupráci. Extradiční řízení tak na jejich území fakticky neprobíhalo. Policie ve snaze dostat Dobeše s Pláškovou zpět do země poslala tamním úřadům pouze neformální žádost. A jestli ji vzaly v potaz, musí nyní zjistit brněnský krajský soud.
Ten přitom už rozjel pátrání, jak potvrdila soudkyně Šperlichová. „Dle pokynu vrchního soudu byl zaslán dotaz prostřednictvím ministerstva Velvyslanectví ČR v Manile a jejich prostřednictvím justičním orgánům Filipín,“ popsala. Odpověď by podle předsedkyně senátu mohla dorazit zpět v řádu měsíců.
A bude klíčová. V rozhodnutí odvolacího soudu se totiž doslova píše, že pokud „tato okolnost (vícenásobné znásilnění – pozn. red.) nehrála v omezení osobní svobody J. D. žádnou roli, potom jen stěží bude možno dobu strávenou v detenčním zařízení do výkonu uloženého trestu odnětí svobody započíst.“
To znamená, že by si Dobeš s Pláškovou museli nakonec svůj 5,5letý, potažmo pětiletý trest odsedět v české věznici. Advokát Pantazopoulos si ovšem takový výsledek procesu nepřipouští. Říká, že českým soudům potřebné dokumenty od filipínských úřadů již dokládali. „Z nich vyplývá, že trestní řízení bylo hlavním důvodem jejich zadržení,“ doplnil.
Celé rozhodnutí odvolacího soudu, které server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona, si můžete přečíst níže.
Dobeš coby samozvaný guru neakreditované esoterické školy Poetrie znásilnil podle pravomocného verdiktu trestního soudu během let 2004 až 2007 celkem sedm žen. K činům došlo během takzvaného rituálu odháčkování. Dobešovy klientky totiž díky němu věřily, že mají v těle háčky po bývalých partnerech, které jim v těle zadržují negativní energii.
A Dobeš měl tyto háčky rychlým sexem na konci celého procesu, kterým prošly desítky žen a dívek, odstranit. Mnohdy ale netušily, co přesně je v závěru čeká. Na rituál účastnice seminářů připravovala Plášková, která je i pečlivě vybírala. Podle soudů se zaměřila na mladé pohledné inteligentní dívky a ženy, zejména blondýnky, s problémy v partnerských vztazích.