Hasiči nabádají k opatrnosti při odpalování petard

Hasiči varují před neopatrným zacházením se zábavní pyrotechnikou. Každoročně totiž na Silvestra zasahují u desítek požárů, které domácí ohňostroje zaviní. Nejčastěji vzplanou kontejnery, ale také automobily, byty nebo věci na balkonech domů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavná pyrotechnika

Zábavná pyrotechnika

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka patří Silvestr z pohledu hasičů k nejnáročnějším obdobím v roce.

"I když se to samozřejmě nedá srovnávat s povodněmi nebo vichřicí. Přesto každoročně na konci roku dochází k několikanásobnému nárůstu počtu požárů a drtivá většina z nich je způsobena právě neopatrně odpalovanou zábavní pyrotechnikou," řekl Kopáček v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silvestr patří z pohledu hasičů k nejnáročnějším obdobím v roce. Hostem Ozvěn dne Rž byl mluvčí HZS Petr Kopáček. Mimo jiné poradil, jak správně používat zábavní pyrotechniku.

Zábavní pyrotechnika by se podle něj měla používat podle návodu, na otevřeném prostranství dál od budov a zásadně nesmí být odpalována proti jiným lidem. Přidal i další rady.

"Nepoužíváme takové triky, jako jsou petardy ve sklenicích, z toho se skutečně může stát šrapnel, který dokáže zranit osoby ve vzdálenosti několika desítek metrů. Se zábavní pyrotechnikou by neměly manipulovat děti bez dozoru dospělých, neměli bychom s ní nakládat, pokud jsme pod vlivem alkoholu nebo jiných drog."

"Nepoužíváme zábavní pyrotechniku, která už jednou selhala, nebo je navlhlá - zase, může se chovat tak, jak bychom nečekali, a může hrozit riziko zranění, případně požáru," řekl Kopáček.

Obezřetnost se vyplatí už při nákupu

Zvýšenou pozornost obchodníkům s pyrotechnikou věnuje v těchto dnech Česká obchodní inspekce. Právě před koncem roku ji lidé kupují nejvíce. Na trh by se měly dostat jen výrobky schválené Českým úřadem pro kontrolu zbraní a střeliva.

Správnost skladování v prodejnách kontrolují hasiči. Zdeněk Šíbl z inspektorátu upozorňuje, co by si měl ohlídat zákazník.

"Výrobky musí mít příslušné označení a i na těchto výrobcích je uvedeno číslo povolení, kterým byl ten výrobek schválen k prodeji. Pochopitelně to označení musí obsahovat další údaje, jako výrobce, do kdy musí být spotřebován, podmínky skladování. Náročnější pyrotechnické výrobky by měly obsahovat návod."

Na stáncích a dětem se smí prodávat jen zboží první třídy nebezpečnosti. ,Dvojku' dostanou dospělí v kamenných obchodech a na ,trojku' musí mít navíc kvalifikaci odpalovače ohňostrojů.

Jak postupovat, když pyrotechnika selže

Petardy, rachejtle, fontány a další druhy zábavní pyrotechniky už mají mnozí lidé přichystány na půlnoční příchod roku 2010. Při odpálení ale může i ten nejdokonalejší výrobek selhat. Jak bychom měli v takovém případě postupovat?

"U těch výrobků, které neobsahují ty pyrotechnické slože ve velkém množství, zpravidla stačí dát je do kýblu s vodou do doby, než se rozmáčí. Protože z pravidla ty pyrotechnické slože jsou k nepoužití, pokud jsou ve vlhkém stavu," radí policejní pyrotechnik Milan Kollár.

Na zábavní pyrotechniku jsou ale také velmi citlivá například některá plemena psů. Výbuchy, ale i zápach rachejtlí u nich vyvolává nervozitu a pocit strachu.

"Ideální je u zvířete být a uklidňovat ho. Je dobré se s tím třeba zavřít do místnosti, která je co nejvíce izolovaná od venkovního prostředí," doporučuje veterinář Petr Matušina.

Marika Táborská, Vlasta Gajdošíková, Věra Pfeifferová, Pavel Kozler, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme