Hnutí Zemanova přítele z lidové armády je na hraně zániku, Fialova vláda ho chce nechat zrušit
Ke konci existence směřuje hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, na jehož počátku stál bývalý důstojník komunistické armády Zdeněk Zbytek. Plyne to z vládního dokumentu, jejž má iROZHLAS.cz k dispozici. Kabinet Petra Fialy (ODS) projedná návrh na rozpuštění hnutí nadcházející středu. Po jeho schválení o něm rozhodne Nejvyšší správní soud.
„Nepřítel není vidět, ale je mezi námi. Kolem Česka se utahuje smyčka, v Paříži, Berlíně i ve Vídni se radikalizují islamisté. Běžte do Vídně, tam se bojí jít žena i na nádraží, protože ji osahávají,“ prohlásil Zdeněk Zbytek v červenci 2017 na konferenci tehdy čerstvého hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS).
Zeman letí do Ruska, veze Vitáskovou i Zbytka. S Putinem se setká na dače v Soči
Číst článek
Zbytek je známý prohlášením věrnosti KSČ dva týdny po 17. listopadu 1989, které učinil jako velitel I. tankové divize. Proti demokratickým změnám vyzýval k dodržování tehdy platných zákonů. Později se sblížil s Milošem Zemanem, coby prezidenta ho doprovázel na některé zahraničí cesty nebo jeden čas poskytoval práci jeho ženě Ivaně.
V roce 2017 budil Zbytek pozornost kromě blízkého vztahu se Zemanem tím, že měl intenzivní podnikatelské zájmy v Rusku. Právě tehdy pomáhal vybudovat zmíněné hnutí BOS, v jehož blízkosti byli lidé z prostředí silových složek bývalého komunistickému režimu. Hnutí ale nyní stojí před zrušením.
Opakované porušení zákona
„Jak vyplývá z údajů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (…), ani v případě výročních finančních zpráv za roky 2023 a 2024 neprojevilo politické hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita jakoukoliv aktivitu,“ stojí mimo jiné v návrhu vlády, která požádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění hnutí.
BOS má od loňského ledna pozastavenou činnost, protože zmíněnému úřadu nedodala finanční zprávy za roky 2021 a 2022. Je to přitom zákonná povinnost všech politických subjektů, díky níž stát dohlíží na jejich hospodaření. Od pozastavení činnosti bylo povinností hnutí zprávy dodat. Protože tak neučinilo, kabinet dá podnět k jeho zrušení.
Pravomocným výrokem soudu o rozpuštění přestává hnutí existovat. V praxi to znamená, že nesmí vyvíjet činnost včetně volební kandidatury. „Současně soud jmenuje likvidátora, který shromáždí závazky, pohledávky a majetek strany a zlikviduje ji,“ popsal pro iROZHLAS.cz ústavní soudce Tomáš Langášek, který se touto agendou v minulosti zabýval.
‚Nevím, proč není aktivní‘
Hnutí BOS roku 2019 bez úspěchu kandidovalo ve volbách do Evropského parlamentu, o rok později se ucházelo o přízeň voličů v krajských volbách a naposledy v roce 2022 vyslalo několik kandidátů do senátních voleb. Ani jednou nezískalo mandát, naopak za nedodání vyúčtování kampaní mu úřad pro dohled nad stranami dal pokutu 66 tisíc korun.
Kdo se má rozpustit
Vláda Petra Fialy na jednání 16. dubna navrhne rozpustit následující strany: Československá strana socialistická, iČesko, JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost, Manifest.cz – Pravá Svoboda a Prosperita, VIZE – národní socialisté.
Současně dá podnět k rozpuštění politických hnutí BOS, Hnutí PES, OBČANSKÉ HNUTÍ, PATRIOTI, PRO! Ústecký kraj a Unie Hrdosti, Aktivity, Vlastenectví, Empatie a Lidskosti 2017.
O současném stavu BOS kromě neplnění zákonných povinností vypovídá nejvíce to, že jako svého předsedu uvádí bývalého ministra Zemanovy vlády a později poslance SPD Jaroslava Baštu. Ten přitom loni na jaře zemřel. Prvním předsedou hnutí byl někdejší vysoký úředník ministerstva obrany za vlády Petra Nečase Jaroslav Štefec.
Hlavním programem BOS byl odchod České republiky z NATO a Evropské unie. Jeho členem byl v roce 2017 pár měsíců i pozdější ministr vnitra a obrany Lubomír Metnar (dnes ANO). „Nevím, proč už hnutí není aktivní. Já už tam nejsem asi čtyři nebo pět let,“ řekl pak iROZHLAS.cz někdejší tajemník BOS Jiří Husák.
Rušit se má i hnutí PES
Před zrušením však není jen hnutí BOS. „Navrhujeme, aby Nejvyšší správní soud po provedení řízení vydal toto rozhodnutí: Politické hnutí s názvem Hnutí PES se rozpouští,“ píše se v dalším návrhu vlády, které iROZHAS.cz získal. Jde o hnutí, jež se zformovalo z iniciativy Chcípl PES z doby pandemie nemoci covid-19 v letech 2020 a 2021. Jejím lídrem byl majitel pražské hospody Šeberák Jakub Orbelt.
Případ zveřejněných adres poslanců: Chcípl PES porušil ochranu osobních údajů, naznačuje kontrola
Číst článek
Iniciativa vzešla z odporu vůči restrikcím proti covidu, jejichž byla jedním z nejhlasitějších odpůrců. Později se přeměnila v hnutí, které organizovalo protivládní demonstrace, na něž nosilo šibenice. Experti z akademické půdy i soudní praxe ho označovali jako extremistické.
Vláda navrhuje jeho rozpuštění ze stejných důvodů jako u BOS. Hnutí má kvůli neodevzdání výročních zpráv z let 2021 a 2022 pozastavenou činnost a dodnes povinnost nesplnilo. Úřad pro kontrolu stran a hnutí ho kvůli tomu a dalším prohřeškům pokutoval částkou 102 tisíc korun. Vláda ve středu projedná návrh na zrušení celkem pěti stran a šesti hnutí.