Horský vůdce a průvodce není to stejné. Lidé by se měli lépe zajímat o to, kdo je do hor vede

Pět vyčerpaných Čechů musel na konci května v rakouském pohoří Tennengebirge zachraňovat vrtulník. Jeden ze zachráněných horolezců pak skončil v nemocnici. Rakouští vyšetřovatelé zjistili, že horský průvodce, který skupinu vedl, neměl potřebnou kvalifikaci. Podle Českého spolku horských průvodců nejde o ojedinělý případ. Lidé by se měli lépe zajímat o to, kdo je do hor vede.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec Jamie Andrew zvládl bez rukou a nohou to, na co řada lidí ani nepomyslí. Zdolal třeba Matterhorn nebo Kilimandžáro

„Problém je i v tom, že v České republice existuje jen jedna živnost, která nerozlišuje horské průvodce a horské vůdce.“ | Zdroj: Archiv Jamieho Andrewa

„Cílem toho kurzu je připravit lidi k tomu, aby měli dostatečné znalosti pro to, aby se bezpečně pohybovali v horském terénu,“ ukazuje instruktor Tomáš Cimr účastníkům kurzu Horský průvodce v Kuklíku na Žďársku, jak používat mapu a buzolu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o horských průvodcích

Předseda Českého spolku horských průvodců Michal Lolok uvádí, jak je možné u nás získat licenci horského průvodce.

„V Čechách jsou v principu možné dva vzdělávací systémy. Jeden z nich je mezinárodní systém, kdy člověk splňuje stejné požadavky na výcvik a hodnocení jako jeho kolegové po celém světě. Pak existuje český systém, který nemá žádné požadavky,“ vysvětluje Lolok.

Problém je i v tom, že v České republice existuje jen jedna živnost, která nerozlišuje horské průvodce a horské vůdce, vysvětluje advokátka specializující se na cestovní a sportovní právo Klára Dvořáková.

„Ať uděláte zkoušku na horského průvodce nebo kurz na horského vůdce, vždy, když se dostanete k životnosti, tak máte papír, kde je napsáno průvodcovská činnost horská,“ popisuje Dvořáková.

Podle České asociace horských vůdců přitom zabere absolvování kurzu na vůdce více než tři roky. Horští vůdci pak mají větší kompetence, například doprovázejí horolezce na laně ve vysokohorském terénu. Lidé se v tom ale často nevyznají a toho se dá zneužít.

„Je potřeba to oddělit, rozdělit a definovat. To zase není takový problém,“ říká předseda asociace Josef Šimunek. Ministerstvo pro místní rozvoj nicméně tvrdí, že si problémy spojené s činností horských průvodců a vůdců uvědomuje.

„Uvědomujeme si, že současná právní úprava činnosti horských průvodců a horských vůdců má své nedostatky a dlouhodobě se jimi zabýváme ve spolupráci s dalšími resorty,“ potvrzuje mluvčí Veronika Hešíková.

Nic se nezměnilo

Podle právničky Kláry Dvořákové ale návrhy na změny ministerstvo dostalo už v roce 2018. Od té doby se nic nezměnilo. Jak ukazuje případ z Českých Budějovic, současný systém může vést i k tragickým událostem.

Dvě úmrtí mladých žen na alpských ferratách v Rakousku v letech 2019 a 2020 spojuje podle českobudějovické policie jméno 35 letého muže. Toho po první události dokonce Český spolek horských průvodců vyloučil ze svých řad. Podnikat ale mohl dál.

„Nabízí se říct, že kdyby živnostenský úřad využil ustanovení zákona, která tam jsou, a odebral živnostenské oprávnění, třeba by ten člověk na horách už nepůsobil a třeba ta druhá holka mohla žít,“ upozorňuje Dvořáková.

Obě profesní organizace přitom dlouhodobě poukazují také na nedostačnou kontrolu činnosti horských průvodců a vůdců. Navrhovaly kvůli tomu i zřízení komory, která by mohla rozhodnout o pozastavení činnosti nebo odebrání živnostenského oprávnění

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme