Huawei hrozí Česku kvůli varování kyberúřadu soudy i arbitráží. Po vládě žádá zrušení či nápravu
- Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bránit u soudů i přes mezinárodní arbitráže. Žádá zrušení nebo úpravu varování před jejími technologiemi.
- Stojí to v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi z ANO a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi, informoval Deník N.
- Odpověď chce firma do 14. února. Dopis má v pátek projednat vláda. Informace deníku ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.
- Vicepremiér Richard Brabec (ANO) při příchodu na Úřad vlády v pátek ráno řekl, že záležitost kolem Huawei se dostala na program jednání ve čtvrtek večer na poslední chvíli.
Firma Huawei podle Deníku N napsala, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software.
Na dopis od společnosti Huawei odpoví kybernetický úřad, ne vláda, oznámila Schillerová
Číst článek
„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů adresovaných premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi NÚKIB Dušanu Navrátilovi.
Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala dále podle Deníku N společnost Huawei.
Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.
„Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ cituje Deník N.
Analytik: Evropa zaspala, musíme si vybrat mezi Čínou a Amerikou. Obavy kvůli Huawei jsou závažné
Číst článek
Informace Deníku N oficiálně nikdo nepotvrdil. Zástupci NÚKIB pouze uvedli, že na páteční jednání vlády pozváni nejsou. „Oficiální pozvání na vládu úřad nedostal. Tudíž se jednání nebudeme účastnit,“ sdělil Deníku N mluvčí NÚKIB Radek Holý. Premiér na dotazy serveru nereagoval.
Vicepremiér Richard Brabec (ANO) při příchodu na Úřad vlády v pátek ráno řekl, že záležitost kolem firmy Huawei se dostala na program jednání ve čtvrtek večer na poslední chvíli.
Nechtěl ale být moc konkrétní. Řekl, že se vláda poradí o dalším postupu. Na otázku, jestli má kabinet vůbec možnost změnit varování kybernetického úřadu, odpověděl: „NÚKIB je nezávislý, nějak se rozhodl. Určitě to není o tom, že bychom tlačili na nezávislý orgán, aby nějakým způsobem měnil svá rozhodnutí. Chceme se o tom bavit.“
Varování před Huawei
NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko.
Huawei ve službách státu. Čínské technologie využívají servery České pošty, vnitro i ČEZ
Číst článek
Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.
Varování kybernetického úřadu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle Babiše by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.
Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.