Prezident přijal na Hradě čínského velvyslance a dva zástupce Huawei. V dubnu se sejde s prezidentem firmy
Prezident Miloš Zeman se v rámci své dubnové cesty do Číny sejde s také s generálním ředitelem společnosti Huawei. Oznámil to mluvčí hlavy státu po čtvrtečním setkání Zemana s čínským velvyslancem a dvěma představiteli firmy Huawei na Pražském hradě. Před jejími výrobky varoval v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko. Zeman dříve tvrzení bagatelizoval.
Zástupci Huawei podle Ovčáčka informovali Zemana o svých investičních plánech do budoucna. Zeman už dříve mluvil o tom, že Huawei má zájem budovat v Česku mobilní sítě páté generace (5G) za 8,5 miliardy korun.
„Diskuze byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy," uvedl Ovčáček pro Radiožurnál.
Podle něj se mluvilo také o plánované dubnové cestě Zemana do Číny. „Prezident republiky plánuje v rámci programu návštěvy také setkání s generálním ředitelem společnosti Huawei,“ dodal Ovčáček pro Radiožurnál.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi označil hardware a software Huawei za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.
Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda. Kvůli rozhodnutí Generálního finančního ředitelství požaduje Huawei po ministerstvu financí, aby zakázku zrušilo.
Zeman varování NÚKIB opakovaně bagatelizoval. Odvolával se přitom na to, že Německo k podobnému varování nepřistoupilo. Podle středečních informací německé veřejnoprávní televize ARD jsou ale německé bezpečnostní úřady jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě 5G.
S čínským velvyslancem jednal na počátku ledna kvůli kauze Huawei i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj šlo o diplomatické řešení kauzy, kdy zdůrazňoval českou snahu hájit vlastní bezpečnost, zároveň ale vyjádřil i zájem na rozvíjení česko-čínských obchodních vztahů.
Hospodářské noviny ve čtvrtek uvedly, že přístup českých úřadů k Huawei otevřel českým politikům dveře do Washingtonu. Podle listu se díky postupu úřadů uspíšila schůzka Petříčka s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, na níž se bude jednat o možném pozvání premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Deník uvedl, že by se schůzka českého premiéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohla uskutečnit na jaře.
O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval prezident Miloš Zeman, který jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo.