Janota kritizuje mimořádné vyplacení příspěvku důchodcům
Penzisté by mohli získat mimořádný jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 2400 korun. Návrh sociálních demokratů našel ve sněmovně při svém prvním projednávání podporu, teď ho posoudí sněmovní výbory.
Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by senioři mohli peníze dostat v polovině příštího roku: "Jedná se o jednorázový příspěvek, ne valorizaci důchodů, pro příští rok. Zároveň jde o kompenzaci dopadu například růstu nájemného, dopadu daňových změn, kde došlo k nárůstu snížené sazby DPH."
"Předpokládáme, že druhé čtení proběhne po novém roce, a to by mohlo umožnit, aby tento mimořádný třináctý důchod nebo příspěvek mohl být vyplacen v červnu příštího roku," dodal Škromach. Peníze na to sociální demokraté chtějí vzít hlavně ze zisků společnosti ČEZ.
Proti vyplacení mimořádného příspěvku je ministr financí Eduard Janota, podle kterého státní rozpočet na tyto výdaje nemá peníze: "Já jsem pro stanovisko, že v téhle situaci je to nemožné, nerealizovatelné a z pohledu vývoje veřejných financí jsou takové výdaje nebezpečné."
O 13. důchodech hovořili v pořadu Stalo se dnes místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a poslanec za ODS Michal Doktor
Pokud důchodci příspěvek dostanou, státní kasu to bude podle ČSSD stát pět miliard korun. Ministr financí ale spočítal dopad až 8 miliard.
Podle ODS jde o nekoncepční řešení
Proti jsou i občanští demokraté. Podle šéfa jejich poslaneckého klubu Petra Tluchoře je vyplacení mimořádných příspěvků k důchodu velmi nekoncepční: "Jistě každý může ve sněmovně přijít s návrhem, že z cizího - tedy veřejného - rozpočtu někomu přidá nějaké peníze. Vždycky je to líbivé pro toho, kdo ty peníze má dostat, méně líbivé pro ty, kteří mají ty peníze platit."
Poslanec za ODS Michal Doktor doufá, že třinácté důchody, stejně jako další návrhy, které předložili sociální demokraté v rámci projednávání rozpočtu, nakonec sněmovna zamítne.
"Oni (sociální demokraté) prostě rozebrali rozpočet na kusy, přičemž velmi dobře ví, že všechny výdaje jsou spočítané takříkajíc na korunu, a my velmi dobře víme, že když tohle to projde sněmovnou, v říjnu příštího roku stojíme reálně v situaci, kdy nemáme zhruba 12 miliard korun na pokrytí dalších výdajů a reálný deficit se bude znovu zvyšovat," varoval Doktor v pořadu Stalo se dnes.