Je to lhostejnost, která otevírá dveře genocidě a holokaustu, zdůraznil v Letech Miloš Vystrčil

K tomu nebýt lhostejný vyzval v neděli v Letech na Písecku předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holokaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci k uctění památek obětí koncentračního tábora pro Romy a Sinty, který byl v Letech zřízen v roce 1942. Zahynulo v něm přes 300 lidí, většinou dětí.

Lety Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál zabírá přes 100 000 metrů čtverečních

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách otevřelo v Letech Muzeum romské kultury loni v dubnu. | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

Od loňského roku je na jeho místě památník. Podle Vystrčila i díky tomu, že k místu lidské tragédie nebyli lhostejní lidé, jako byl Čeněk Růžička.

Růžička, který zemřel v roce 2022, byl spoluzakladatelem Výboru pro odškodnění romského holokaustu a bojoval také za likvidaci vepřína, který byl na místě koncentračního tábora postaven v 70. letech minulého století. V koncentračním táboře byla internovaná jeho matka, jak v neděli v Letech připomněl Růžičkův bratr Jan. Přál by si, aby památník v co největší míře navštěvovala nejmladší generace.

48:52

‚Mně už to bylo jedno, jestli mě zabijou.‘ Podívejte se na příběhy lidí, kteří prošli táborem v Letech

Číst článek

„Všechno je to v dětech a především v rodině. Jak se k dětem chovají v rodině, tak se budou potom chovat děti. A pokud jim bude podvědomí dál pracovat rasisticky, nic se nezmění. Oni to nedají hned najevo normálně, napřímo a venku, ale to podvědomí pracuje dál. S tím nic nenaděláme, právě proto by sem měly jezdit školy. A malé děti zvlášť,“ řekl Jan Růžička.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách otevřelo v Letech Muzeum romské kultury loni v dubnu. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové vnitřní expozici památníku navštívilo za loňský první rok provozu asi 10 000 lidí. A zdůraznila, že mezi nimi byly i početné školní výpravy.

„Ale nemůže v této věci (edukaci) fungovat jen Muzeum romské kultury. Zásadní je celostátní politika vzdělávání. Je naprosto zásadní, aby se téma dějin a kultury Romů dostalo do rámcových vzdělávacích programů, aby bylo ve školách minimálně od druhého stupně (základní školy) vzděláváno. Zatím není,“ řekla Horváthová.

Koncentračním táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo přes 1300 Romů, mužů, žen i dětí. Část z nich zahynula později v nacistických vyhlazovacích táborech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme