Jména jsou jasná. STAN vládě na eurokomisaře navrhne Síkelu a Nerudovou

Hnutí STAN týden po volbách rozhodovalo, koho vyšle do Bruselu jako českého zástupce do příští Evropské komise. Přestože se na poslední chvíli objevovala nestranická jména, nakonec převážil stranický dres. Vláda se tak bude rozhodovat mezi dvěma členy STAN Danuší Nerudovou a Jozefem Síkelou. „Věříme, že nominací dvou silných kandidátů děláme maximum pro to, aby Česká republika získala viditelné portfolio,“ vysvětloval předseda hnutí Vít Rakušan.

Praha (Aktualizováno: 19:01 17. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Danuše Nerudová a Jozef Síkela

Danuše Nerudová a Jozef Síkela | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Do toho, kdo bude v příští Evropské komisi, kromě domácích politiků promluví příští předseda nebo předsedkyně Komise. Velmi pravděpodobně to bude Ursula von der Leyenová. Ta si podle informací iROZHLAS.cz stanovila dvě podmínky: eurokomisaři mají mít exekutivní zkušenost a být týmovými hráči.

‚Dost už dohadování o jménu.‘ Pro budoucího eurokomisaře chce česká vláda ekonomické portfolio

Číst článek

„Komisaře navrhuje STAN,“ trvají si dlouhodobě a rázně na svém čelní představitelé hnutí. Podle gentlemanské dohody, která měla vzniknout při sestavování současné pětikoaliční vlády měl dát tento příslib přímo premiér Petr Fiala (ODS).

Starostové duem Nerudová a Síkela splňují požadavek šéfky Komise na to, aby každý stát jmenoval muže i ženu a ona si pak mohla vybrat. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan už o výběru obou jmen informoval premiéra Fialu.

„Věříme, že nominací dvou opravdu silných kandidátů děláme maximum pro to, aby Česká republika získala – a to považujeme za stěžejní – zajímavé, užitečné, důležité, viditelné portfolio,“ vysvětloval předseda STAN.

Potvrzení ve vládě

Eurovolby pro Starosty dopadly v zásadě dobře, místo jednoho mají nyní europoslance dva – právě Nerudovou a Jana Farského. Doufali ale ve větší naplnění vysokého potenciálu až 27 procent, který jim přisuzoval průzkum agentur Kantar CZ a Data Collect pro ČT.

Jedničkou kandidátky byla Nerudová, která STAN dovedla k zisku 8,7 procenta. Sama přitom obdržela 59 577 preferenčních hlasů. „Je čas na vyjednávání, aby Česká republika získala co nejlepší možné portfolio,“ řekla.

Na ministra průmyslu Síkelu jakožto eurokomisaře by byli ochotni přistoupit jak koaliční partneři, tak i část opozice, vyplývá z jejich dřívějších vyjádření. „Rozhodl jsem se nominaci přijmout, protože si myslím, že Evropská komise bude mít do budoucna zásadní vliv na budoucnost Evropy,“ komentoval Síkela.

Pro své nominanty chtějí Starostové ve vládě vyjednat ideální pozici. Předseda hnutí Rakušan předpokládá i jejich „grilování“ v rámci koaličních stran, na což jsou prý oba připraveni.

Jak Nerudová, tak Síkela si myslí na portfolia dotýkající se energetiky, konkurenceschopnosti, vnitřního trhu nebo regionálního rozvoje.

Další jména

Ve hře o eurokomisaře zaznívalo jméno také neúspěšného kandidáta do europarlamentu Radima Sršně (STAN), který na čtvrtém místě získal 8783 preferenčních hlasů. Aktuálně vykonává funkci náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj.

Může se ale objevit problém. Do Poslanecké sněmovny kandidovali se Starosty v koalici Piráti a ti si vykládají zmíněnou gentlemanskou dohodu jinak. Podle nich má jít o společného nominanta PirSTAN. A tak i po nepovedených volbách do Evropského parlamentu, ve který si pohoršili a ze tří europoslanců mají nyní pouze jedinou zástupkyni Markétu Gregorovou, trvají na tom, že by Česko mělo navrhnout na eurokomisaře Marcela Kolaju (Piráti).

Nově zvolený europoslanec ANO Jaroslav Bžoch ve vysílání Českého rozhlasu Plus v pondělí odpoledne zmínil, že by si z trojice Síkela, Nerudová a Kolaja vybral prvního jmenovaného.

„Byl bych radši, kdyby si koalice znovu sedla a trochu reflektovala výsledky voleb. Pokud by to byl pan Kolaja nebo paní Nerudová, tak bychom bohužel asi neměli nárok na zajímavé portfolio. Pokud bychom měli pouze tato tři jména, tak z nich nejlépe vychází pan ministr Síkela díky tomu, jaké má zkušenosti,“ nastínil pohled svého hnutí.

Europoslanci jsou zvolení, co bude dál? Zasedání unijních lídrů, výběr nového šéfa Evropské komise

Číst článek

A protože se do nominace snaží promluvit i další, zazníval také návrh ze strany ODS, kteří se přimlouvali za náměstka ministra financí Marka Moru. Jako „nadstranická možnost“ se pak nabízela stálá představitelka při EU Edita Hrdá.

Kdy padne rozhodnutí?

„Minimálně u půlky členských států už se rýsují jména i s konkrétním zájmem o portfolio. Bude dobře, když se o tom vládní strany pobaví co nejdříve a vyšlou signál do Bruselu,“ řekla minulý týden v rozhovoru pro Český rozhlas Plus končící eurokomisařka Věra Jourová.

O obsazení tzv. top jobů, tedy nejvyšších postů v unijních institucích budou v pondělí večer jednat na neformálním summitu premiéři a prezidenti členských zemí. Podle informací iROZHLAS.cz by ale neměla zaznívat konkrétní jména, velmi pravděpodobně se však špičky EU pobaví o tom, jak si mezi sebe členské státy rozdělí portfolia.

Jasno by mělo být do konce měsíce, kdy se v Bruselu koná formální Evropská rada. Na ní by se lídři měli dohodnout, kdo bude příštím předsedou Evropské komise, nebo spíše zda nechají současnou šéfku von der Leyenovou opakovat mandát. Ta si následně bude sestavovat svůj tým.

Evropskou komisi jako celek schvalují zvolení europoslanci. Kandidáti tedy musí projít tzv. grilováním. Tradicí bývá, že na první pokus neprojde vždy minimálně jeden nominant.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme