Europoslanci jsou zvolení, co bude dál? Zasedání unijních lídrů, výběr nového šéfa Evropské komise
Zda se udrží Ursula von der Leyenová v čele Evropské komise, určí následující dny. Těžká vyjednávání čekají také členské státy, které budou do Bruselu vysílat své nominanty na eurokomisaře. Nejprve se na nich ale musí shodnout. Unijní sedmadvacítka zná složení nového Evropského parlamentu. Jaké kroky budou nyní následovat? Server iROZHLAS.cz přibližuje události v přehledné časové ose.
Co čeká EU v příštích týdnech
-
Začala jednání
Oslavy zvolených europoslanců nemohly být příliš bujaré. Už v pondělí ráno se totiž začali sjíždět do Bruselu ze svých členských států. Nováčci v letadle přečetli manuál začínajícího poslance Evropského parlamentu a ti zkušení se rovnou vydali hledat kancelář.
-
Schůzky frakcí
Hned v pondělí se začali scházet zvolení europoslanci s vedením politických skupin. Čeká je několik intenzivních dnů. Jedni mají zájem udržet se v dosavadním uskupení, druzí touží se někam začlenit. Právě se také rozehrála hra o vedoucí místa ve výborech i vedení příštího Evropského parlamentu.
-
Hlasovací většina
Zásadní úkol má před sebou vítězná Evropská lidová strana (EPP). Podařilo se jí zůstat nejsilnější skupinou v europarlamentu, nyní si bude muset zajistit většinu nutnou pro prosazování programových priorit i směřování příštího Evropského parlamentu. Bude to také klíčové při schvalování nové Evropské komise, do jejíhož čela by se ráda podruhé postavila Ursula von der Leyenová. Aby uspěla, potřebuje podporu nadpoloviční většiny europoslanců, tedy ze 720členného sboru 361 z nich.
-
První hovor EPP
Předseda evropských lidovců Manfred Weber vedl nejprve videohovor se členy EPP, ve kterém zhodnotili výsledky voleb. Zdůraznil, že jejich frakce získala silný mandát, a doufá, že ho další strany budou respektovat.
Great to see you all at the first #EPPSummit after the #EUelections2024.
— Manfred Weber (@ManfredWeber) June 10, 2024
The @EPP's success gives us a strong mandate. We stand united behind @vonderleyen_epp to continue as Commission President for a second mandate. All other parties should respect the outcome of the elections. pic.twitter.com/dDuO0RTNSI -
G7
V Itálii proběhne 13. června zasedání skupiny zemí G7. Přestože na něm nebudou uzavřeny žádné formální dohody, je toto jednání klíčové vzhledem k tomu, že se dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italská premiérka Giorgia Meloniová uvidí poprvé po eurovolbách. Velmi pravděpodobně spolu budou mluvit o rozdělení nejvyšších unijních postů.
-
Neformální unijní summit
Premiéři a prezidenti sedmadvacítky se v Bruselu potkají 17. června na neformálním jednání Evropské rady. Ani na této schůzce nedojde k oficiálním dohodám o tom, kdo povede Evropskou komisi nebo jakého eurokomisaře vyšle ten či který stát a jaké dostane portfolio. Bude to nicméně první příležitost probrat tyto záležitosti osobně.
-
18. června
Evropská lidová strana (EPP) by měla oznámit, které národní strany a kteří zvolení europoslanci budou na další pětileté období jejími členy.
-
19. června
Frakce Zelených plánuje oznámit, se kterými stranami a politiky bude v novém Evropském parlamentu zasedat.
-
25. června
O tom, jak se dohodli se zvolenými europoslanci, budou informovat také evropští socialisté (S&D).
-
Místa pro europoslance
Poslanci Evropského parlamentu nezasedají v sále podle státní příslušnosti. Většina z nich se připojuje k politickým skupinám (nebo frakcím), které sdílejí podobné politické hodnoty a prosazují shodné cíle. Tyto frakce musí mít nejméně 23 poslanců ze sedmi členských zemí. Europoslanci nemohou patřit do více politických skupin. Nemusí ale patřit k žádné, pak budou tzv. nezařazení.
-
Složení europarlamentu
Jaké je rozložení sil v novém europarlamentu, přibližujeme v grafice.
-
26. června
Z výsledků eurovoleb vyplývá, že frakce Renew, tedy evropští liberálové, ztratila nejvíce mandátů. Jaké bude složení frakce v novém Evropském parlamentu, oznámí na konci června.
-
Evropská rada
Lídři unijní sedmadvacítky přiletí do Bruselu 27. června na oficiální jednání Evropské rady. Jejich cílem bude dohodnout se na tzv. top jobech. Vedoucí představitelé EU plánují nalézt shodu na všech vrcholných místech najednou, s přihlédnutím k rovnováze mezi jednotlivými politickými skupinami (tedy reflexí výsledků eurovoleb), geografické rozmanitosti a genderové vyváženosti. Na předsedovi Komise se musí 27 lídrů shodnout kvalifikovanou většinou, tedy většinou zemí zastupujících většinu obyvatel Evropy. Tento postup ale není nutný u dalších vysokých postů.
-
3. července
Kdo bude zasedat v lavicích Identity a demokracie (ID), řekne vedení frakce na začátku července.
-
10. července
Dle výsledků eurovoleb posílily řady Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Jaké strany a europoslanci budou v této frakci, sdělí 10. července.
-
První plenární zasedání
Od 16. července proběhne první plenární zasedání nově zvoleného Evropského parlamentu. Úkolem europoslanců bude zvolit nového předsedu či předsedkyni, místopředsedy a kvestory. Rozhodnou také o počtu poslanců, kteří budou zasedat v jednotlivých parlamentních výborech.
-
Jednání výborů
Po ustavujícím zasedání Evropského parlamentu proběhnou první schůze výborů, na kterých si každý zvolí své předsednictvo, tedy předsedu a místopředsedy.
-
Unijní prázdniny
Po ostrém startu a červencovém kvapíku následuje srpnová pauza. Měsíční volno dodržují všechny unijní instituce. Co se nestihne dojednat do té doby, rozhodnou politici až na podzim.
-
Zářijová schůze
Europoslanci se znovu sejdou 16. září na dalším plenárním zasedání.
How does the European Parliament work❓
— European Parliament Audiovisual Service (@europarlAV) June 3, 2024
️Video of the European Parliament’s seats in Brussels, Strasbourg and Luxembourg available: https://t.co/XBMnsOTCww
️All videos of the series available: https://t.co/tfjpwIMzSx#EUelections2024#UseyourVote pic.twitter.com/49C3EXDnZg -
Souhlas s předsedou Evropské komise
Nově zvolení europoslanci přistoupí k hlasování o šéfovi Evropské komise. Kandidáta navrhují unijní lídři na zasedání Evropské rady. Nominant je vyzván, aby před europoslanci vystoupil s prohlášením a zúčastnil se s nimi plenární rozpravy. Poté přistoupí k tajnému hlasování. Klíčové je již zmiňované číslo 361, tedy nadpoloviční většina Evropského parlamentu nutná pro schválení.
-
Posvěcení eurokomisařů
Europoslanci budou také posuzovat kandidáty na eurokomisaře prostřednictvím veřejných slyšení (tzv. grilování). Aby se nová Komise mohla ujmout své funkce, bude muset získat souhlas europarlamentu při hlasování na plenárním zasedání.
-
Nový předseda Evropské rady
Kalendářní rok zakončí 1. prosince moment, kdy se funkce ujme nový předseda Evropské rady. Tedy ten, kdo bude řídit jednání premiérů a prezidentů členských zemí.